Spadło zainteresowanie szczepieniami. Emocje i panika biorą górę?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ   18-03-2021, 10:16

Spadło zainteresowanie szczepieniami. Emocje i panika biorą górę? Michał Dworczyk o harmonogramie szczepień Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Jest mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia w dwóch rocznikach (1952-1953). Ma być to związane z informacjami na temat szczepionki AstraZeneca. Szef URPL: wstrzymanie szczepień produktem jest dyktowane prawdopodobnie emocjami, a może i paniką.

- Dzisiaj o 6 rano rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów z grupy wiekowej 67-68 lat. Można z nich skorzystać przez internet, za pośrednictwem infolinii 989, wysyłając smsa lub bezpośrednio w punkcie szczepień - mówił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień podczas konferencji prasowej (18 marca).

- Namawiamy do najbezpieczniejszej, czyli zdalnej formy umawiania się na szczepienie. Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów. Na infolinię 989 można się dodzwonić bez problemów - weryfikowałem to osobiście - dodał:

- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia w tych dwóch rocznikach (1952-1953) - jest to związane z informacjami na temat szczepionki AstraZeneca, które pojawiają się w mediach. Postaramy się rozwiewać wątpliwości.

Wcześniej wspomniał, że w związku z tym możliwa jest zmiana w harmonogramie szczepień.

Podał też: 22 marca rozpoczniemy rejestrację dla seniorów w wieku 65-66 lat. Jeżeli byłoby dużo wolnych terminów, to niewykluczone, że poszerzymy ją też na kolejne roczniki.

25 marca uruchomimy uzupełniającą rejestrację dla seniorów w wieku 70+. Nasz cel kwartalny już osiągnęliśmy - zaszczepiliśmy 3 mln Polaków pierwszą dawką szczepionki. Do końca miesiąca powinniśmy przekroczyć go o 20 procent.

Zgłaszać się mogą również seniorzy w wieku 69 lat, którzy wcześniej nie zdążyli tego zrobić. Od 18 do 20 marca trwa rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 67-68 lat (1953-54)" - przypomniał.

W konferencji uczestniczył też prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak.

Ocenił, że decyzje o wstrzymaniu szczepień produktem AstraZeneca są dyktowane "prawdopodobnie emocjami, a może i paniką".

- Wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca przez kraje było niezgodne ze stanowiskiem EMA. Decyzje podjęto jako środki ostrożności po analizie w tych krajach. Decyzje były niemerytoryczne - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH