SpectrumCannabis: pierwsze konopie w polskich aptekach od 17 stycznia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SpectrumCannabis/ rynekaptek.pl   17-01-2019, 08:21

SpectrumCannabis: pierwsze konopie w polskich aptekach od 17 stycznia Spółka rozszerzyła łańcuch dystrybucji o sieci aptek oraz pojedyncze placówki apteczne (fot. archiwum)

Od 17 stycznia konopie medyczne spółki będą dostępne w aptekach. Według ekspertów jeden gram suszu powinien kosztować ok. 65 zł. Jego cena zawierać będzie 23 proc. stawkę VAT - informuje firma SpectrumCannabis.

SpectrumCannabis sfinalizował rozmowy z jednym z trzech największych dystrybutorów farmaceutycznych w kraju. Spółka rozszerzyła łańcuch dystrybucji o sieci aptek oraz pojedyncze placówki apteczne.

Pierwsza dostawa konopi medycznych obejmuje susz zawierający około 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD. Według zapowiedzi spółki kolejne dostawy do Polski będą kilkukrotnie większe.

Spółka współpracuje z jednostkami naukowo-badawczymi w ramach szkoleń kadry medycznej.  W program edukacyjny zaangażowała się jedna z głównych instytucji nadzorujących rynek farmaceutyczny, która udzieliła patronatu na szkoleniach dedykowanych farmaceutom. Pierwsze szkolenie z zakresu medycyny konopnej odbyło się 12 stycznia i obejmowało członków Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

- Pierwsza dostawa konopi medycznych realizowana przez spółkę pochodzi z Kanady. Susz został przepakowany w zakładach działających w Niemczech. Docelowo źródłem surowca w Europie będą jednak zakłady SpectrumCannabis w Danii. Zlokalizowane tam uprawy niebawem osiągną spodziewaną gotowość. Szacowana wielkość produkcji to 200 kg suszu tygodniowo – wskazuje Tomasz Witkowski, Country Manager w SpectrumCannabis.

- Import suszu do Polski traktujemy jako pierwszy krok. Planujemy sukcesywnie rozszerzać nasze portfolio o kolejne formy konopi medycznych, takie jak olejki i kapsułki. Polska jest częścią bardzo ważnego rynku dla naszej spółki. Dlatego też sukcesywnie inwestujemy w linię produkcyjną działającą w standardzie Dobrych Praktyk Wytwarzania (GMP) w Danii, zapewniającą wysoką jakość konopi. Duńskie obiekty będą składać się z 24 000 m2 szklarni. Spodziewana wielkość produkcji to od 12 do 13 ton konopi medycznych rocznie. Produkty na bazie tych upraw będą dostępne na rynku europejskim w połowie 2019 roku - dodał dr Pierre Debs, dyrektor zarządzający w Canopy Growth Europe.

Według szacunków w Polsce znajduje się w ok. 300 tys. osób, które potrzebują terapii konopiami medycznymi. Istnieją cztery główne wskazania do używania konopi medycznych, choć jednostek towarzyszących jest więcej. Wymienia się bóle fantomowe, chroniczne, pourazowe, i neuropatyczne, chemio i radioterapię, a także stwardnienie rozsiane oraz epilepsję.

- Dzięki temu, że prawo obowiązujące w Polsce nie zawiera zamkniętego katalogu schorzeń, w których konopie medyczne mogą być przepisywane, spodziewamy się, że około 60 proc. produktów trafi do pacjentów z przewlekłymi bólami, np. związanymi z nowotworami czy migreną, a reszta m.in. do osób ze stwardnieniem rozsianym i epilepsją  – mówi Samia Al-Hameri, Medical Advisor w SpectrumCannabis.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH