Spółka podsumowuje wyniki za 2020 rok. Jest jedynym producentem tej szczepionki w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Biomed Lublin/ rynekaptek.pl   04-03-2021, 09:05

Spółka podsumowuje wyniki za 2020 rok. Jest jedynym producentem tej szczepionki w Polsce Biomed Lublin stawia na dwa podstawowe przedsięwzięcia: Onko BCG i szczepionkę przeciwko gruźlicy Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W tym roku Biomed Lublin rozpoczyna działania związane z budową nowego zakładu produkcyjnego Onko BCG. Spółka jest też jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów szczepionki przeciwgruźliczej BCG na świecie. Planuje rozwijać ten preparat.

Biomed Lublin realizuje strategię i istotnie poprawia wynik netto

W 2020 roku lubelska spółka biotechnologiczna Biomed Lublin odnotowała 4,4 mln zł zysku netto. To o 79 proc. więcej niż w rok wcześniej i najlepszy wynik od 2008 roku.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 40,2 mln zł (wzrost 2,7 proc. r/r), natomiast EBITDA ukształtowała się na poziomie 11,8 mln zł (wzrost 1,8 proc r/r).

Marżowość produktów utrzymała się na podobnym poziomie w stosunku do roku ubiegłego.

Szczepionka p/ gruźlicy i Onko BCG
W ubiegłym roku Biomed Lublin pozyskał dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo – Rozwojowego, w którym będą rozwijane jej produkty: szczepionka przeciwgruźlicza BCG 10 oraz Onko BCG.

- W bieżącym roku rozpoczynamy działania związane z przedsięwzięciem, którego celem jest budowa nowego zakładu produkcyjnego Onko BCG. Spółka jest też jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów szczepionki przeciwgruźliczej BCG na świecie - podkreślił Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A.

Szczepionka przeciw gruźlicy BCG (szczep Bacillus Calmette-Guerin) składa się z żywych prątków gruźlicy o znacznie osłabionej zjadliwości. Celem jest wytworzenie odporności przeciwgruźliczej bez wywoływania pełnoobjawowej choroby.

W ubiegłym roku Biomed Lublin, we współpracy z niemieckim partnerem strategicznym Apogepha Arzneimittel, zainicjował proces rejestracyjny produktu leczniczego do immunoterapii (dopęcherzowo) w raku pęcherza moczowego Onko BCG w Niemczech i Szwajcarii.

Spółka podpisała również umowę z firmą Valentis w sprawie rejestracji i dystrybucji produktu Onko BCG na rynku tureckim.

Badanie preparatów z osocza
W minionym roku spółka została konsorcjantem projektu "Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID 19".

W sierpniu 2020 r. Biomed Lublin, zgodnie z deklaracją, wytworzył pierwszą serię preparatu z osocza o roboczej nazwie Immunoglobulina anty SARS-CoV-2, który przekazał liderowi konsorcjum - Specjalistycznemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 w Lublinie, odpowiedzialnemu za realizację projektu, do przeprowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH