Sposób na sklepy z dopalaczami - immisja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: portalsamorzadowy.pl/ rynekaptek.pl   10-04-2017, 12:39

Sposób na sklepy z dopalaczami - immisja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Łódzcy urzędnicy odkryli sposób na walkę z lokalami sprzedającymi dopalacze - chodzi o art. 144 Kodeksu Cywilnego, w którym znajduje się przepis o immisjach. Immisja to nic innego, jak negatywne oddziaływanie właściciela nieruchomości na nieruchomości sąsiednie.

Na tej podstawie sąd przyznał rację łódzkim urzędnikom uznając, że jeden z łódzkich lokali z dopalaczami ma negatywny wpływ na otoczenie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sąd podzielił nasz pomysł dotyczący wykorzystania art. 144 Kodeksu Cywilnego, czyli przepisu o immisjach. Sąd uznał, że nasze roszczenie było prawidłowe w przedstawionym stanie faktycznym - poinformował mecenas Jarosław Stasiak i wytłumaczył: - Immisja to legalne działanie właściciela nieruchomości, które wywołuje skutki niechciane na nieruchomości sąsiedniej.

Sąd przychylił się do wniosku, że lokal z dopalaczami w negatywny sposób oddziaływał na otoczenie. Decyzja sądu dotyczyła lokalizacji sklepu przy ul. Przędzalnianej w Łodzi. Sklep zaprzestał już handlu dopalaczami, a inne sklepy stacjonarne handlujące tego typu używkami na terenie Łodzi zostały zamknięte już wcześniej. Magistrat podaje, że obecnie w Łodzi nie ma już sklepów z dopalaczami.

Łódzcy urzędnicy podkreślają, że nadal są zdeterminowani do wykorzystania wszystkich możliwych i prawnie przewidzianych środków, zmierzających do wyeliminowania obrotu dopalaczami. Sukces sprawy dotyczącej lokalu przy ul. Przędzalniczej dodatkowo uskrzydla. Magistrat podkreśla, że teraz w walce z dopalaczami będzie łatwiej również innym samorządom - dzięki art. 144 Kodeksu Cywilnego.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH