Sposób naliczania marży i niskie przychody z leków refundowanych równa się zamykaniu aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   19-06-2020, 08:01

Sposób naliczania marży i niskie przychody z leków refundowanych równa się zamykaniu aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sposób naliczania marży od limitu i bardzo niskie przychody z leków refundowanych powodują, że apteki są zamykane. Jeżeli nadal będziemy uważali, że apteki wyżyją w jakikolwiek sposób, to podkreślam, że dzisiaj apteki są na linii trendu opadającego i przechodzą punkt krytyczny. Marże nie pokrywają kosztów działalności - uważa Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej.

Również Fresenius Kabi jest spółką, która postawiła na produkcje substancji czynnych w Europie.

– Fresenius nie czekając na RTR i inne zachęty zainwestowało w Polsce już dawno i tak naprawdę decyzja o inwestycji spowodowana była atrakcyjnością rynku lokalnego i świetnego usytuowania Polski w Europie. Jesteśmy praktycznie jedynym producentem płynów infuzyjnych – strategicznego elementu terapii szpitalnej, bez której praktycznie żaden szpital terapia nie może się powieść – podkreślał Maciej Chmielowski, dyrektor generalny Fresenius Kabi Polska.

Ponadto firma wybudowała w Kutnie fabrykę, która produkuje sprzęt jednorazowy. To powoduje, że te produkty stają się strategiczne. W Polsce zatrudniamy ponad 2,5 tys. ludzi. W efekcie Fresenius teraz produkuje w 90 proc. płyny infuzyjne oparte na lokalnej produkcji. Natomiast substancja czynna jest produkowana w Szwajcarii.

Zachęty w Polsce też by się przydały
Obecnie fabryka w Kutnie jest jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk Freseniusa produkujących płyny infuzyjne na świecie. Jest też hubem w produkcji na Europę i Afrykę. Jak przyznał, niezależnie od zachęt, firma będziemy starała się zlokalizować fabrykę w Polsce, z uwagi na bardzo dobre warunki dla rozwoju.

Jednak przyznał, że dodatkowe zachęty przydałyby się: - Dobrze by było, byśmy rozmawiali o tym elemencie, bo w momencie kiedy jest kryzys i olbrzymi wzrost zapotrzebowania na leki albo przerwanie łańcuchów dostaw, tego typu kompleksowa obsługa kraju jest kluczowa – ocenił prezes Chmielowski.

W ocenie Krzysztofa Kępińskiego, dyrektora Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek GSK Commercial, bez RTR – co pokazuje przykład firmy GSK – można żyć i funkcjonować: - W Polsce jesteśmy od ponad 20 lat. Ale trzeba myśleć o przyszłości. Nie powinniśmy pozostawać w tyle. Prace nad RTR uszyły w 2016 roku, był projekt legislacyjny. Były konkretne propozycje rozwiązań, szeroko konsultowane, kilkaset opinii i pytanie, dlaczego go jeszcze nie ma?

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH