Sposób naliczania marży i niskie przychody z leków refundowanych równa się zamykaniu aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   19-06-2020, 08:01

Sposób naliczania marży i niskie przychody z leków refundowanych równa się zamykaniu aptek Apteki były wystawione na dużą próbę i musiały się zmierzyć z zupełnie nową sytuacją, której do tej pory nie było (fot. archiwum)

Sposób naliczania marży od limitu i bardzo niskie przychody z leków refundowanych powodują, że apteki są zamykane. Jeżeli nadal będziemy uważali, że apteki wyżyją w jakikolwiek sposób, to podkreślam, że dzisiaj apteki są na linii trendu opadającego i przechodzą punkt krytyczny. Marże nie pokrywają kosztów działalności - uważa Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej.

Zwrócił uwagę na dwa bardzo niekorzystne fakty. Pierwszy to kwestia marż. - Ukazał się raport dotyczący marż, który pokazuje spadek obrotów i przychodów firm. Właściwie spadek przychodów z leków refundowanych w aptekach trwa od wprowadzenia ustawy refundacyjnej.

- Istotne jest to, że sposób naliczania marży od limitu i bardzo niskie przychody z leków refundowanych powodują, że apteki są zamykane. Jeżeli nadal będziemy uważali, że apteki wyżyją w jakikolwiek sposób, to podkreślam, że dzisiaj apteki są na linii trendu opadającego i przechodzą punkt krytyczny. Marże nie pokrywają kosztów działalności.

Prezes Izby w Katowicach wskazał, że dużym drugim problemem jest brak dodatkowych usług, które mogłyby świadczyć apteki.

- Mamy teraz procedowaną na ścieżce legislacyjnej ustawę o zawodzie farmaceuty. Mam nadzieję, że ta ustawa wejdzie, bo ona otwiera drzwi do opieki farmaceutycznej i mam nadzieję - refundowanej albo wprowadzonej na zasadzie współpłacenia. Tego typu rozwiązanie wspomoże budżet, po drugie da nam możliwość pokazania swojej gotowości do zmiany systemu naliczania marży na lekach refundowanych. Bo obecna się nie sprawdza - mówił szef śląskiej ORA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH