Spotkanie na szczycie: prezydent będzie rozmawiał ze środowiskiem aptekarskim

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, LJ   31-03-2021, 08:47

Spotkanie na szczycie: prezydent będzie rozmawiał ze środowiskiem aptekarskim 1 kwietnia odbędzie się rozmowa prezydenta z farmaceutami (fot. Kancelaria Prezydenta)

1 kwietnia prezydent Andrzej Duda odbędzie wideokonferencję ze środowiskiem aptekarskim. Wiadomo, co będzie tematem spotkania.

- Tematem debaty będzie m.in. nowelizacja ustawy dotycząca poszerzenia zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień przeciw COVID-19 - poinformowała PAP szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Ignaczak-Bandych powiedziała PAP we wtorek (30 kwietnia) popołudniu, że ustawa nie trafiła jeszcze ba biurko prezydenta.

Czekanie na rozporządzenie
Sejm odrzucił 30 marca pięć senackich poprawek do nowelizacji ustawy poszerzającej krąg osób z zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień przeciw COVID-19.

Będą one określane rozporządzeniem ministra zdrowia, a nie wpisane do ustawy, jak proponował Senat.

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakłada rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska zapowiadała w czasie prac nad nowelizacją, będą to oprócz lekarzy - tylko oni mogą to obecnie robić - również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni.

Minister wskazał na farmaceutów
Senat proponował, by wpisać te zawody w ustawę i by byli to kolejno: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci lub diagności laboratoryjni. Wymogi dla tych dwóch ostatnich zawodów miały być określone dodatkowo w przepisach wykonawczych. Poprawka jednak nie zyskała poparcia posłów.

Wiceminister zdrowia, Anna Goławska, przedstawiając stanowisko resortu zdrowia, opowiedziała się za pozostawieniem elastyczności w tym względzie:

- Projekt zakładał wydanie rozporządzenia, w którym zostaną określone kwalifikacje osób, które będą kwalifikować do szczepień i je wykonywać. To zdecydowanie bardziej elastyczne rozwiązanie w dobie epidemii, gdy musimy na bieżąco reagować. Nie rekomendujemy wpisania wprost do ustawy wymienionych (w poprawce senackiej - przyp. red.) zawodów medycznych.

- Na ten moment ustawa zakłada uwzględnienie lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarkę, położną, felczera i ratownika medycznego - dodała.

Z kolei podczas wczorajszej konferencji prasowej (30 marca), Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, zapowiedział, że w grupie zawodów medycznych mających możliwość kwalifikowania do szczepień znajdą się również farmaceuci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH