Sprzedaż rośnie, mimo znikających z rynku leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   15-12-2009, 16:17

Sprzedaż rośnie, mimo znikających z rynku leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brak harmonizacji dokumentacji na część leków nie wpłynie na wartość sprzedaży ich wytwórców.

Większość firm, które musiały usunąć niektóre leki z produkcji, ponieważ nie przeszły one procesu harmonizacji dokumentacji medycznej, uznała, że nie będzie to miało żadnego wpływu na wielkość sprzedaży.

Tylko jedna firma spodziewa się znaczącego zmniejszenia wartości sprzedaży w związku z tym wydarzeniem – wynika z raportu firm analityczno–doradczych KPMG i PMR: „Polski rynek farmaceutyczny. Kondycja i perspektywy rozwoju do 2011 roku w opinii największych firm farmaceutycznych“.

38 proc. firm podało, że usunięcie z produkcji leków, które nie przebrnęły procedur, nie wpłynie na wartość sprzedaży. Tylko 15 proc. producentów twierdzi, że nieznacznie obniży się wartość ich sprzedaży. 45 proc. resondentów podało, że wszystkie ich leki przeszły pozytywnie proces harmonizacji.

Dostosowanie dokumentacji produktów leczniczych do wymogów UE kosztowało polskich producentów ponad 1 mld zł. Firmy nie były zainteresowane ponoszeniem kosztów harmonizacji w przypadku produktów odtwórczych, generujących niską sprzedaż. Około 200 produktów, których wytwórcy złożyli wnioski o dostosowanie dokumentacji, nie przeszła pozytywnie weryfikacji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Łącznie, w najbliższych latach z rynku zniknie ok. 1,4 tys. leków (z 8,7 tys. zarejestrowanych leków). Na rynku nadal znajdują się produkty niezharmonizowane, które weszły do obrotu przed 1 stycznia 2009 roku. Pozostaną w obrocie do wyczerpania zapasów lub wygaśnięcia terminu ważności.

Firmy  badawcze oceniają, że w 2009 roku wartość rynku wzrośnie do 26,5 mld zł – o 1 mld zł więcej, niż zakładano. W 2008 roku było to 24,1 mld zł.

– Można więc wysnuć wniosek, że wycofanie części leków nie miało dużego wpływu na dynamikę rynku – mówi Piotr Kula, prezes PharmaExpert, firmy monitorującej rynek farmaceutyczny. – Jeśli nawet harmonizacja miała negatywny wpływ na przychody firm, rekordowa sprzedaż w tym roku z nawiązką pokryła to zjawisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH