Stacja Enzymatycznej Terapii Zastępczej w Tychach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   11-04-2017, 12:54

Stacja Enzymatycznej Terapii Zastępczej w Tychach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Szpitalu Miejskim w Tychach otwarta została druga w Polsce „Stacja ETZ - Enzymatyczna Terapia Zastępcza”. To przyjazne i komfortowe miejsce zostało stworzone z myślą o osobach dotkniętych rzadkimi chorobami, które przyjmują leczenie w formie dożylnych wlewów.

W szpitalu pojawiają się co dwa tygodnie, by przyjąć kolejną dawkę ratującego życie leczenia. W tej chwili terapią objętych jest w placówce 6 pacjentów.

Szpital Miejski w Tychach jest jedynym ośrodkiem medycznym w województwie śląskim, który zapewnia leczenie pacjentom z rzadką chorobą Gauchera. Z przygotowanej stacji korzystać będą także inni pacjenci przyjmujący leczenie w kroplówkach – np. osoby poddawane chemioterapii.

Wśród 7 tysięcy rzadkich chorób znajdują się lizosomalne choroby spichrzeniowe, takie jak choroba Gauchera, Fabry’ego czy choroba Pompego. Są to jedne z nielicznych chorób genetycznych, które można skutecznie leczyć za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej.

Leczenie dostarcza do organizmu osoby chorej, brakujące enzymy. Te pomagają w rozkładaniu produktów metabolizmu w ludzkim ciele i zapobiegają gromadzeniu nierozłożonych substancji w narządach wewnętrznych.

Leczenie pomaga złagodzić rozwój zagrażającej życiu choroby i daje pacjentom szansę na niemal normalne funkcjonowanie. Jest przyjmowane do końca życia, a pacjenci co dwa tygodnie przyjmują kolejną kroplówkę z brakującym enzymem, odwiedzając szpital średnio 26 razy w roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH