Starzejące się społeczeństwo napędzi wzrost produkcji generyków?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   21-06-2017, 11:09

 Starzejące się społeczeństwo napędzi wzrost produkcji generyków? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Branża farmaceutyczna pełni ważną rolę nie tylko w aspekcie rozwoju gospodarczego, ale także w aspekcie społecznym. Ma to szczególne znaczenie w obliczu zachodzących w Polsce zmian w strukturze demograficznej – pisze Rzeczpospolita.

Gazeta powołując się na dane firmy PMR wskazuje, że wartość krajowego rynku sprzedaży aptecznej wynosiła w 2016 r. ponad 31 mld zł.

W latach 2016–2021 rynek ten powinien rosnąć średniorocznie o blisko 5 proc. W 2021 r. ma być wart blisko 40 mld zł biorąc pod uwagę też fakt, że dział Polaków w wieku powyżej 60 lat w 2030 r. ma wzrosnąć do ok. 30 proc. z 19 proc. w 2014 r. Ten czynnik w dużej mierze będzie motorem napędzającym wzrostu wartości tej branży w najbliższych latach.

Największymi kategoriami terapeutycznymi na rynku aptecznym w 2015 r. były leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego i metabolicznych oraz leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Stąd też w Polsce duża rolę odgrywają leki generyczne, które należą do najtańszych w UE.

Pod względem ilościowym udział generyków w polskim rynku leków wynosi około 85 proc. Z kolei pod względem wartościowym ponad 60 proc.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH