Statystyki covidowe: czy na ich podstawie można budować wiarygodną strategię walki z COVID-19?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropaś/ rynekaptek.pl   19-11-2020, 08:01

Statystyki covidowe: czy na ich podstawie można budować wiarygodną strategię walki z COVID-19? Teoretycznie może być tak, że odnotujemy więcej pozytywnych wyników testów niż wszystkich wykonanych na obecność koronawirusa (fot. Pixabay)

16 listopada br. 19-letni Michał Rogalski, twórca bazy danych o epidemii koronawirusa w Polsce poinformował, że różnica pomiędzy sumą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ a liczbami podawanymi przez PSSE wzrosła już do 14,2 tys. Z kolei na łączach pomiędzy Śląskiem a ministerstwem „zgubiło się” 4 tys. zakażonych.

Minister Adam Niedzielski przyznał w rozmowie opublikowanej w „DGP”, że rzeczywiście powstał jakiś błąd na linii stacji powiatowych z wojewódzkimi na Mazowszu i Śląsku. Jego zdaniem przy takim natłoku pracy błędy się zdarzają, ale najczęściej są one korygowane, zanim ten fakt ujrzy światło dzienne. „Zleciłem już ministrowi Jarosławowi Pinkasowi pilne przeanalizowanie danych z raportów stacji powiatowych i wojewódzkich na Śląsku i Mazowszu. Główny inspektor sanitarny ma wkrótce przedstawić pełne wyjaśnienie. Jeżeli powstał gdzieś błąd, to oczekuję jego korekty” - stwierdził.

Natomiast wcześniej duże wątpliwości wzbudziły zmiany przepisów dot. raportowania testów wykonywanych prywatnie. Efektem były nawet podejrzenia o manipulację danymi przez ministerstwo.

Komercyjne tylko pozytywne
Wszystko zaczęło się od wprowadzenia 9 października 2020 r. - rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - obowiązku przekazywania w postaci elektronicznej informacji o liczbie wykonanych testów opłaconych ze środków prywatnych.

Na mocy bowiem kolejnego tzw. rozporządzenia covidowego Rady Ministrów z 23 października br. wprowadzono zasadę, że każde laboratorium wykonujące komercyjnie testy na obecność SARS-CoV-2 ma od 5 listopada obowiązek przekazywać informacje o osobie zakażonej i pozytywnym wyniku testu do systemu EWP. Jak argumentuje resort, ułatwi to m.in. w objęcie obowiązkową izolacją domową oraz uzyskanie wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego bez potrzeby uzyskania e-zwolnienia przez pacjenta.

Zatem na podstawie nowych przepisów laboratoria nie muszą sprawozdawać wszystkich wykonanych testów komercyjnych, a tylko dodatnie. Jakie mogą być tego konsekwencje? Teoretycznie może być tak, że odnotujemy więcej pozytywnych wyników testów niż wszystkich wykonanych na obecność koronawirusa.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH