Strategia marketingowa dla apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Robert Gontarek, LJ/rynekaptek.pl   07-03-2011, 07:08

Strategia marketingowa dla apteki

Posiadany asortyment trzeba odpowiednio prezentować na aptecznej półce. Celem jest wywołanie impulsu, który skłoni klienta do zakupu. Jak wyeksponować leki, by wzrosła ich sprzedaż? Poniżej przedstawiamy wybrane sposoby postępowania.

Już w latach 90.tych dowiedziono, że większość zakupów dokonywanych w aptekach nie jest planowana. Menagerowie używają odpowiednich strategii, wystroju, kreacji wyglądu apteki  wspierającej sprzedaż produktów, by wpłynąć na zakupowe zachowania klientów.

Zachęcić do zakupów
Większość decyzji o zakupie danego produktu konsumenci podejmują w punkcie sprzedaży
. Według brytyjskiego instytutu Point of Purchase Advertising International (POPAI) to aż 75% decyzji zakupowych podejmowanych jest przez klientów właśnie w sklepie. Dlatego ważne jest, aby wystrój apteki był atrakcyjny wizualnie i zachęcał do zakupów impulsywnych.

Inne badania pokazują, że ponad 80 proc. wszystkich zakupów jest dokonywanych przez ludzi, którzy jeszcze przed tygodniem nie planowali nawet ich nabycia.

Pierwszorzędowymi powodami dlaczego klienci nabyli te nieplanowane zakupy były: nagła potrzeba danego towaru, bo się wyczerpał, utajony, ukryty interes w zakupie z powodu dobrej ceny, albo nowości i impuls zakupowy (spróbować czegoś nowego albo innego).

Zalety sezonowości
1. Właściwe produkty muszą czekać na klienta o odpowiedniej porze roku, a najlepiej jeszcze przed jej rozpoczęciem. W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę czy w sezonie alergicznym adekwatne farmaceutyki należy ustawić na możliwie jak największej powierzchni handlowej, by przykuwały uwagę z różnych kierunków.

2. Dla produktów sezonowych dobrze jest też stosować duże plansze reklamowe. Wygląd apteki powinien być w takich sytuacjach bardziej interesujący, dynamiczny, co skłoni klienta do częstszych zakupów.  
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH