"Stworzenie platformy P1 da nam ogromny zysk"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-09-2017, 13:51

"Stworzenie platformy P1 da nam ogromny zysk" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozwiązaniem systemowym ma być platforma P1, dzięki której można będzie robić analizy dotyczące tego, z jakimi chorobami mamy w Polsce do czynienia - przyznaje prof. Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM.

Przykładem jak to zrobić może być Katalonia, gdzie podobny system z powodzeniem wdrożono. Hiszpania jest w europejskiej czołówce systemowych rozwiązań innowacyjnych - dodał podczas konferencji "Innowacje w Ochronie Zdrowia" w Warszawie (28 września).

Katalońskie osiągnięcia dotyczące Wspólnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, Osobistej Dokumentacji Medycznej, e-recept czy e-konsultacji zaprezentował Tino Marti - konsultant katalońskiego ministra zdrowia.

- Stworzenie platformy P1 da nam ogromny zysk, nie tylko dlatego, że nie trzeba będzie powtarzać niektórych badań. Można będzie także optymalizować inwestycje systemowe dzięki dobrej epidemiologii. Będziemy wiedzieli, gdzie potrzebne są inwestycje, co się opłaca - i to nie tylko finansowo - zaznaczył prof. Samoliński.

Podczas spotkania, prof. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił badania nad limfocytami T-regulatorowymi - populacją limfocytów odpowiedzialnych za tolerancję immunologiczną. Dzięki namnożeniu tych otrzymanych z krwi pacjenta komórek można otrzymać leki stosowane w chorobach autoimmunologicznych, na przykład cukrzycy i stwardnieniu rozsianym.

Dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło z Uniwersytetu Gdańskiego omówiła wyniki badań nad gojeniem ran oraz skutkami uszkodzenia układu nerwowego. Zespół naukowców z Gdańska pracuje nad substancjami - materiałami na "rusztowania" (tzw. skafoldy) stosowane do odtwarzania tanek. Naukowcom z Gdańska udało się otrzymać szczególnego rodzaju materiał - białko, które nie tylko jest nośnikiem określonych substancji czynnych, ale i samo wykazuje aktywność. Dzięki temu ułatwia regenerację tkanek.

Prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentował kamizelkę, która pozwala na rejestrowanie zaburzeń rytmu serca i wczesne wykrywanie migotania przedsionków. Dzięki badaniom profilaktycznym można będzie zmniejszyć na przykład ryzyko udaru niedokrwiennego - groźnej komplikacji, jaką mogą powodować zakrzepy powstające w migoczących przedsionkach.

- Myślę, że wydarzyło się coś bardzo ważnego. Chodzi o inwestycje państwa w rozwój innowacyjności w obszarze ochrony zdrowia m.in. program StrategMed, realizowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - mówił prof. Samoliński.

W jego ramach inwestuje się w badania naukowe i ich wdrożenie. - W przyszłości dadzą one zapewne innowacyjne rozwiązania, które będą obecne nie tylko na naszym krajowym rynku, ale także na rynkach zagranicznych - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH