Suplementy diety: reklama skuteczniejsza niż terapia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   31-08-2010, 12:39

Suplementy diety: reklama skuteczniejsza niż terapia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Suplementy diety wspomagające odchudzanie są nieskuteczne, ale sprzedają się dobrze.

Mimo że naukowcy ogłosili, iż suplementy mające wspomagać odchudzanie są nieskuteczne, a lekarze ostrzegają, że mogą być nawet niebezpieczne, wciąż cieszą się one popularnością.

Rzeczpospolita przypomina, że dwa niezależne badania naukowe, których wyniki ogłoszono na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością w Sztokholmie udowodniły, że działanie suplementów mających ułatwić odchudzanie nie różniło się niczym od placebo.

Doniesienia te niewiele jednak zmieniły. Jak podkreśla prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, widać to m.in. po wzrostach sprzedaży danego suplementu w następstwie wyemitowania jego reklamy.

Uważa, że Polacy bezkrytycznie wierzą reklamom i niezmiennie mylą suplementy z lekami, które podlegają o wiele bardziej restrykcyjnym przepisom niż te pierwsze. Prof. Zahorska-Markiewicz zaznacza przy tym, że jedne suplementy są po prostu nieskuteczne, ale inne mogą być nawet niebezpieczne. Wśród nich są m.in. te, które zawierają efedrynę czy kofeinę – mogące usprawnić metabolizm, ale powodujące też przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH