
Suplementy diety wspomagające odchudzanie są nieskuteczne, ale sprzedają się dobrze.
Mimo że naukowcy ogłosili, iż suplementy mające wspomagać odchudzanie są nieskuteczne, a lekarze ostrzegają, że mogą być nawet niebezpieczne, wciąż cieszą się one popularnością.
Rzeczpospolita przypomina, że dwa niezależne badania naukowe, których wyniki ogłoszono na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością w Sztokholmie udowodniły, że działanie suplementów mających ułatwić odchudzanie nie różniło się niczym od placebo.
Doniesienia te niewiele jednak zmieniły. Jak podkreśla prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, widać to m.in. po wzrostach sprzedaży danego suplementu w następstwie wyemitowania jego reklamy.
Uważa, że Polacy bezkrytycznie wierzą reklamom i niezmiennie mylą suplementy z lekami, które podlegają o wiele bardziej restrykcyjnym przepisom niż te pierwsze. Prof. Zahorska-Markiewicz zaznacza przy tym, że jedne suplementy są po prostu nieskuteczne, ale inne mogą być nawet niebezpieczne. Wśród nich są m.in. te, które zawierają efedrynę czy kofeinę – mogące usprawnić metabolizm, ale powodujące też przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych