Suplementy sprzedawane przez farmaceutę w symboliczny sposób zapewniają gwarancję jakości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   01-09-2017, 08:50

Suplementy sprzedawane przez farmaceutę w symboliczny sposób zapewniają gwarancję jakości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konsument na rynku suplementów diety kieruje się inną w porównaniu do istniejących rynków logiką. Ludzie dotknięci rozmaitymi chorobami lub szukający najprostszych i najszybszych metod poprawy samopoczucia, sylwetki czy zwiększenia wydolności organizmu skłonni są do podejmowania większego ryzyka.

W przypadku osób chorych terminalnie lub ich rodzin dominuje postawa poszukiwania panaceum, występująca od wieków wiara w istnienie cudownego środka, który jest w stanie wyleczyć wszelkie przypadłości - piszą autorzy raportu "Suplementy diety. Pacjent, rynek, trendy, regulacje".

Współcześnie konsumenci upatrują takich właściwości w witaminie C, wodzie utlenionej czy też produktach pochodzących z konopi indyjskich (gdzie największą estymą wciąż cieszy się susz – prawdopodobnie funkcja rekreacyjna nie jest tu bez znaczenia).

W przypadku mężczyzn chcących poprawić wygląd swojego ciała dominują suplementy białkowe. Kobiety częściej oczekują pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a więc są bardziej narażone na efekty uboczne substancji zakazanych lub niedostatecznie przebadanych.

Najbardziej nagłośniony medialnie był przypadek dwudziestolatki z Warszawy, która zmarła po zażyciu dużej ilości tabletek z dinitrofenolem (DNP). Pomimo nagłośnienia sprawy, zakazu sprzedaży i skazaniu osoby zajmującej się internetową sprzedażą tej substancji, liczba osób zainteresowanych jej kupnem wciąż jest duża.

Magnez rządzi
W Polsce rynek suplementów diety stale rośnie. W 2015 r. liczba sprzedanych opakowań wszystkich suplementów, niezależnie od rodzaju, osiągnęła 200 mln opakowań. Wartość rynku w tym samym roku wynosiła 3,5 mld zł.

Rynek tych preparatów jest bardzo zróżnicowany pod względem rodzaju oferowanych produktów. Największy procentowo udział mają w nim preparaty zawierające magnez (7,56%), immunostymulanty (6,58%), probiotyki (6,13%), różnego rodzaju preparaty wzmacniające organizm (4,75%), witaminy i minerały (4,65%) i dopiero za nimi plasują się produkty dedykowane poprawie urody (4,4%). Mimo że witaminy i minerały dla dorosłych zajmują w tej klasyfikacji dopiero piąte miejsce, jednak zagregowany udział wszystkich witamin na rynku suplementów diety (w tym witamin dla dzieci, kobiet w ciąży oraz pojedynczych witamin) to aż 19,42% rynku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH