Świetlana przyszłość polskiej farmacji i farmaceutów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   09-05-2011, 14:31

Świetlana przyszłość polskiej farmacji i farmaceutów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2013 roku połowę wzrostu rynku globalnego będziemy zawdzięczać sektorowi farmaceutycznemu. Polska wymieniana jest jako jeden z 17 tzw. rynków wschodzących.

Już dzisiaj wartość rynku farmaceutycznego szacowana jest na 897 mld dolarów. Czy dobra passa czeka także pracowników tej branży? Zaczyna się od rekrutacji.

Tomasz Farana z firmy rekrutacyjnej A-Team: Rekrutacja do farmacji aptecznej jest bardzo żmudną pracą. Wymaganym już standardem jest posiadanie wykształcenia, doświadczenia, znajomość opieki farmaceutycznej, czy też znajomość języków obcych. 80 proc. magistrów farmacji jest w stanie zrealizować te wymogi. Problem polega na tym, że na polskim rynku jest ich zaledwie około 25 tys., natomiast aptek – około 30 tys.

- Zgodnie z prawem, w każdej aptece musi być zatrudniona taka osoba. Wynika z tego, że konsultanci apteczni mają bardzo dobrą pozycję na rynku. Dlatego poszukiwania prowadzimy najczęściej metodą Direct Search. Łowimy kandydatów, namawiamy ich na pracę w innej firmie, u innego pracodawcy, na lepszych warunkach. Często czynnik ekonomiczny jest najważniejszym przy podejmowaniu decyzji – dodaje Farana.

Jego zdaniem, dużym problemem jest znalezienie pracowników do aptek zlokalizowanych na uboczu miast, czy też znalezienie chętnych do przeprowadzenia się do odległych, małych miejscowości.

Podkreśla również, iż nie jest łatwo znaleźć dobrego farmaceutę: - Wielu kandydatów nie ma predyspozycji do interakcji z pacjentami, mimo że posiadają wysoki standard edukacji. Klienci wymagają od nas, aby poziom dostępności, osiągalności ich potencjalnych pracowników był jak najbardziej zaawansowany, na wzór zachodni, gdzie przychodzi się do apteki jak do lekarza a farmaceuta przejmuje rolę opiekuna medycznego.

Innym rodzajem pracowników są osoby pracujące w firmach farmaceutycznych i sektorze przemysłowym. Inne są też zasady rekrutacji.

- Tutaj panują wolnorynkowe zasady, kandydaci nie muszą posiadać tytułu magistra, jak w przypadku pracy w aptekach. Z biegiem lat obserwujemy spadek wymagań dużych firm produkcyjnych – mówi Tomasz Sołtys z Pharmaceutical Recruitment i dodaje:
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH