
Holenderski system ochrony zdrowia wyróżnia się bliską współpracą między sektorem prywatnym a publicznym oraz sektorem wiedzy. W Polsce takiej współpracy między różnymi elementami systemu ochrony zdrowia brakuje, co więcej następuje coraz większa centralizacja.
Holandia gruntowną reformę wdrożyła ponad dekadę temu, czego efektem jest to, że w ostatnim rankingu Euro Health Consumer Index po raz kolejny zdobyła pierwsze miejsce, uzyskując 916 punktów na 1000 możliwych. W jakim stopniu możemy korzystać z holenderskich doświadczeń? - o tym m.in. dyskutowali eksperci podczas Polsko-Holenderskiego Szczytu Zdrowia.
Pierwsza, podstawowa bariera, której w żaden sposób szybko nie przeskoczymy, to finanse. Udział całkowitych wydatków na zdrowie w PKB Holandii wynosi ok. 10,9 proc. (w 2014 według OECD przekładało się to na 5276 dol. na osobę), a w Polsce ok. 6,4 proc. PKB (1624 dol. na osobę).
- Obecnie Holandia coraz więcej wydaje na opiekę nad osobami starszymi, mniej z kolei w porównaniu z innymi krajami na leki czy leczenie szpitalne - podkreślił Erik Pentinga, program manager z konsorcjum Task Force Health Care.
Regulowany, ale zdecentralizowany rynek
Druga rzecz to organizacja finansowania. Tutaj nasze drogi rozejdą się całkowicie. W Polsce jesteśmy w trakcie rezygnacji z systemu ubezpieczeniowego w ochronie zdrowia. W 2018 roku wprowadzimy system budżetowy, utrzymywany w znacznej mierze z podatków. Nastąpi likwidacja odrębnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Holandia poszła w innym kierunku. - W 2006 roku wprowadziliśmy zasadniczą reformę, wprowadzając jeden, kompleksowy program ubezpieczeniowy. Ten system realizują podmioty prywatne - ubezpieczyciele i szpitale, ale jest on koordynowany i gwarantowany przez rząd - wyjaśniał Erik Pentinga.
W kraju funkcjonuje 24 ubezpieczycieli, którzy zarządzają obowiązkową składką, ale też dają możliwość doubezpieczania się i uzyskania ponadstandardowej opieki. Działają w większości jako instytucje non-profit. System ubezpieczeniowy oparty jest na wpływach z dwóch źródeł - prywatnych i państwowych. Dodatkowy wkład pieniężny zapewniają pracodawcy.
Państwo negocjuje z tymi dostawcami świadczeń, w rezultacie mamy więc do czynienia w Holandii z całkiem niezłą, choć regulowaną konkurencją.
- Co najważniejsze, ubezpieczyciele nie mogą odmówić nikomu ubezpieczenia - podkreślał manager z Task Force Health Care. Mają ustawowy obowiązek zapewnienia opieki każdemu, niezależnie od jego stanu zdrowia, wieku itd.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych