System Ochrony Zdrowia: Polska pójdzie w ślady Holendrów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropaś/rynekaptek.pl   10-08-2017, 10:21

System Ochrony Zdrowia: Polska pójdzie w ślady Holendrów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Holenderski system ochrony zdrowia wyróżnia się bliską współpracą między sektorem prywatnym a publicznym oraz sektorem wiedzy. W Polsce takiej współpracy między różnymi elementami systemu ochrony zdrowia brakuje, co więcej następuje coraz większa centralizacja.

Holenderski system ochrony zdrowia wyróżnia się więc z całą pewnością bliską współpracą między sektorem prywatnym a publicznym oraz sektorem wiedzy. W Polsce takiej współpracy między różnymi elementami systemu ochrony zdrowia brakuje, co więcej następuje coraz większa centralizacja.

Fundamentem holenderskiego systemu zdrowia jest oczywiście podstawowa opieka zdrowotna (POZ). - W przyszłości priorytetem dla nas będzie substytucja opieki. Czyli mocniejszy nacisk na leczenie w ramach pierwszego kontaktu oraz opieki środowiskowej, specjaliści tylko w ostateczności - zapowiadał Guido Danen, project manager z Task Force Health Care.

- Oczywiście są też problemy, są niezadowoleni pacjenci, koszty leczenia rosną, społeczeństwo się starzeje, jest jeszcze nad czym pracować - podsumował opinie o holenderskiej ochronie zdrowia Raphael Varga van Kibed, wiceambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

Regulowany i scentralizowany system?
A w jakim kierunku pójdą zmiany w polskiej ochronie zdrowia? Po pierwsze, jesteśmy świeżo po stworzeniu sieci szpitali, która jest istotą reformy ochrony zdrowia.

- Sieć szpitali jest tym elementem, który nie bardzo odpowiada temu porównaniu ze zdecentralizowanym systemem holenderskim. Na pierwszy ogląd może tak wyglądać, ale dlaczego wprowadzamy tę sieć? - inicjował dyskusję Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak wyjaśniał, przez lata od wprowadzenia systemu ubezpieczeniowego i płacenia za określone procedury doszło do mocnego "zatomizowania kontraktów". - W zasadzie teraz ten system zrobił nam się z jednej strony niespecjalnie efektywny, z drugiej strony mocno kosztowny, i z trzeciej strony -niekorzystny dla pacjenta.

Od wielu lat - przypominał wiceminister - na konferencjach jakościowych mówi się również, że ten sposób finansowania i taka konstrukcja systemu sprzyja raczej tworzeniu kolejek, a nie ich redukowaniu. Te kwestie, jego zdaniem, były przyczyną idei zmiany systemowej.

- Równolegle do sieci szpitali bardzo mocno pracujemy, aby w tym samym mniej więcej czasie zafunkcjonowała ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. Ostatecznie jest pewna szansa, że będziemy szli w kierunku rozwiązań, które mają Holendrzy - sugerował Zbigniew Król.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH