
Prace projektem AdA i zaangażowanie wielu osób w przekonywanie do jego słuszności jest krokiem do konsolidacji środowiska aptekarskiego i pierwszym od lat świadectwem umiejętności porozumienia ponad podziałami - ocenia Michał Byliniak, wiceprezes NRA.
- Pierwsze miesiące nowego roku upłynęły pod hasłem walki o poselski projekt zmiany Ustawy Prawo Farmaceutyczne. Założenia projektu przewidujące możliwość otwierania nowych aptek wyłącznie przez farmaceutów przy uwzględnieniu kryteriów geograficznych i demograficznych oraz ograniczenia mające na celu zablokowanie konsolidacji podmiotów prowadzących sieci aptek, są kluczowe dla sukcesu planów wzmocnienia roli farmaceuty oraz o wiele silniejszego niż obecnie włączenia aptek do systemu ochrony zdrowia – pisze Michał Byliniak w Biuletynie Informacyjnym OIA w Warszawie.
W ocenie prezesa ORA Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, projektowane regulacje są z jednej strony ostatnią deską ratunku dla aptek indywidualnych, z drugiej zaś są ogromną szansą dla młodych farmaceutów "na likwidację szklanego sufitu hamującego rozwój zawodowy i umożliwienie realizacji własnych planów zawodowych w postaci prowadzenia własnego przedsiębiorstwa i wykorzystania nabytej wiedzy i doświadczenia zawodowego na rzecz pacjentów, a nie walki biznesowej o jak największy udział na rynku".
Dalej: - W dyskusjach w wielokrotnie zarzucano farmaceutom brak umiejętności prowadzenia aptek, a także wskazywano nas jako sprawców naruszeń przepisów. Zrobiono wiele, aby udowodnić niekorzystny wpływ planowanych zmian na przyszłość farmaceutów i wywołać konflikt wewnątrz naszego środowiska.
Michał Byliniak wyraża nadzieję, że prace nad projektem i zaangażowanie wielu osób w przekonywanie do jego słuszności „jest krokiem do konsolidacji środowiska aptekarskiego i pierwszym od lat świadectwem umiejętności porozumienia ponad podziałami”.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych