Szczepiący farmaceuci? Myślę, że będzie przywolenie na to

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   05-01-2021, 13:11

Szczepiący farmaceuci? Myślę, że będzie przywolenie na to Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionki, które dzisiaj przyjmujemy, nie są szczepionkami na całe życie. Najprawdopodobniej będzie tak, że każdego roku będziemy musieli tą operację szczepień powtórzyć - powiedział Michał Dworczyk, zapowiadając uwzględnienie w przyszłości farmaceutów w tym procesie.

Odpowiadając na pytania dotyczące stanu realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia (5 stycznia), minister Michał Dworczyk ocenił, że nie jest wykluczone, że w przyszłości farmaceuci zostaną włączeni do procesu szczepień przeciwko COVID-19.

- Jeśli chodzi o farmaceutów, tu było i zaangażowanie w program, toczyła się długa decyzja. Ostatecznie przyjęliśmy bardziej konserwatywne rozwiązania, które proponowała część środowiska medycznego, związane zarówno z kwalifikacją, jak i wykonywaniem szczepień. I farmaceuci nie znaleźli się w tej grupie.

Natomiast w tej chwili cały czas dyskutujemy o tym, też patrząc w przyszłość - że mamy kolejne wystąpienia poważnych środowisk lekarskich, które mówią o tym, że można w pewien sposób tę dyscyplinę związaną z dopuszczaniem do szczepienia i samym szczepieniem poluzować.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, szczepionki, które dzisiaj przyjmujemy, nie są szczepionkami na całe życie. Najprawdopodobniej będzie tak, że każdego roku będziemy musieli tą operację szczepień powtarzać. My teraz się uczymy tego procesu.

Im bardziej cały proces, i szczepionka, i skutki będą znane, będzie większe przyzwolenie również środowiska medycznego, ale i zwykłych obywateli na to, żeby pewne rygory, przyjęte choćby dla poczucia bezpieczeństwa, rozluźniać. W związku z tym jesteśmy na to otwarci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH