Szczepienia obowiązkowe: rodzice próbują oszukać system

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   30-08-2017, 14:33

Szczepienia obowiązkowe: rodzice próbują oszukać system W 2016 r. odnotowano 29 tysięcy niezaszczepionych dzieci

Grzywna za nieszczepienie dzieci to ostateczność, wcześniej Sanepid próbuje przekonać rodziców do szczepienia. Zdarza się nawet, że rodzice wielokrotnie zmieniają przychodnie, by uciec systemowi - mówi Małgorzata Kapłan ze szczecińskiego Sanepidu.

W Polsce rośnie liczba niezaszczepionych dzieci, a także liczba grzywien z tym związanych. Wysokość jednorazowej kary to od 250 do 10 tysięcy złotych.

Przykładowo w województwie zachodniopomorskim w 2015 roku nałożono 144 kary. A do sierpnia tego roku już 227. Z kolei wojewoda wielkopolski w zeszłym roku wydał 172 postanowienia o grzywnach, w tym roku już 234. Więcej kar jest także w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, małopolskim.

Jak podaje portal TVN24, w 2010 roku było 2500 niezaszczepionych dzieci, w 2014 już ponad 12 tysięcy. W zeszłym roku ta liczba wynosiła prawie 29 tysięcy.

Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Szczecinie mówi, że grzywna za nieszczepienie dzieci to ostateczność, wcześniej sanepid próbuje jeszcze przekonać rodziców do szczepienia. Część z nich nie chce jednak współpracować. Niekiedy rodzice nie podają aktualnego adresu zamieszkania, aby nie odbierać wysłanych do nich pism. Zdarza się nawet, że wielokrotnie zmieniają przychodnie, by uciec systemowi.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH