Szczepienia p/ COVID-19: POZ mają czas do północy 11 grudnia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-12-2020, 11:39

Szczepienia p/ COVID-19: POZ mają czas do północy 11 grudnia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do północy 11 grudnia trwa nabór placówek medycznych chcących wziąć udział w programie szczepień przeciw COVID-19. Pierwszeństwo mają poradnie POZ, którym zniesiono kryterium przeprowadzania 180 szczepień w tygodniu i dostępności przez pięć dni w tygodniu.

Elektroniczne deklaracje placówki medyczne, nie tylko te, które mają podpisane umowy z NFZ, mogą składać do północy 11 grudnia. Formularz dostępny jest pod adresem: https://formularze.ezdrowie.gov.pl/

Przedstawiając projekt Narodowego Programu Szczepień założono, że placówki takie muszą - oprócz wymogów infrastrukturalnych i kadrowych (co najmniej jeden zespół szczepiący) - zapewnić dostępność pacjentom do szczepień przez 5 dni w tygodniu i zadeklarować, że zaszczepią co najmniej 180 osób w tygodniu.

10 grudnia NFZ te wymogi placówkom POZ złagodził, tłumacząc, że chodzi o to, aby mniejsze przychodnie miały również szanse szczepić swoich pacjentów.

- Zmieniamy te kryteria po to, by pacjenci - nawet najmniejszych gmin - mieli możliwość szczepić się u swojego lekarza POZ - wytłumaczył w czwartek w czasie konferencji prasowej zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Florek.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia zaznaczył, że liczba zgłoszonych podmiotów zapewnia zaszczepienie ponad 230 tys. osób tygodniowo.

Założenia programu szczepień wskazywały na to, że na mapie kraju pojawi się około 8 tys. punktów szczepień, a w kwalifikacji do szczepień udział weźmie 40-50 tys. lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu.

Szczepienia mają być bezpłatne i dobrowolne. Proces będzie opierał się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych 60 dni od wystawienia. W pierwszej kolejności zaszczepiony ma być personel medyczny, osoby starsze, mundurowi i przewlekle chorzy. Koszt zakupu szczepionek oszacowano na około 2,4 mld zł. Szczepionki mają być dostępne w styczniu, po dopuszczeniu ich na rynek przez Europejską Agencję Leków.

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH