Szczepienia p/ COVID-19 rozpoczęte. Premier: po 300 dniach możemy zacząć powracać do normalności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, PW/ rynekaptek.pl   28-12-2020, 08:01

Szczepienia p/ COVID-19 rozpoczęte. Premier: po 300 dniach możemy zacząć powracać do normalności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą jest pielęgniarka naczelna szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska, drugą dyrektor tej placówki. Pierwsze szczepienia w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 zostały wykonane po godz. 8.00.

Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie prof. Waldemar Wierzba. Po nim szczepionki otrzymał ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Zaszczepieni mają być dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy i diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

Jak powiedziała Alicja Jakubowska, szczepionka którą przyjęła, to dla niej "pancerz ochronny". - Moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić i wrócić do normalności - mówiła. Dodała też, że powinny się zaszczepić także osoby młode "dla tych osób, które się kocha". Wyjaśniła, że ma na myśli seniorów, matki dziadków.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - wyjaśniła wcześniej Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Szczepionki gotowe do podania przygotowała apteka szpitalna, ponieważ preparat, zanim stanie się gotową do podania szczepionką, wymaga podzielenia na dawki. - Apteka szpitalna na oddziały przekazuje już ten gotowy preparat - powiedziała rzeczniczka CSK MSWiA.

Kiedy pierwsze efekty?
Przed kamerami zaszczepiono kilka osób spośród wytypowanych do szczepień pracowników. - Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem - wyjaśniła Sołtys. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je zgłoszony do szczepień personel. Szczepienia potrwają kilka dni.

- Najpierw najważniejsza w kolejności do szczepienia jest grupa zero, czyli służby medyczne, potem służby mundurowe, nauczyciele i seniorzy. Oczywiście wszystkie szczepienia są dobrowolne. Sądzę, że nasza wiara w powrót do normalności musi być podbudowana dobrym przykładem, więc liczę na to, że takie szczepienia nastąpią przy czym pamiętajmy, że one muszą uwzględniać wiek poszczególnych członków rządu - mówił premier Mateusz Morawiecki.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH