Szczepienia seniorów rocznikami. Wpierw dostaną ją najstarsi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-12-2020, 08:14

Szczepienia seniorów rocznikami. Wpierw dostaną ją najstarsi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia i będą szczepione zaraz po grupie medyków - poinformował w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- W pierwszej kolejności będziemy chcieli wszczepić medyków, służbę zdrowia, a w drugiej osoby starsze, emerytów, którzy są bardziej podatni na zarażenie koronawirusem - mówił Kraska w TVP Info.

- Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60 roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie - zapowiedział wiceminister. Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach - tłumaczył.

- Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację smsem, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy sms przypominający, tak, że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy - na pierwsza dawkę i drugą - wyjaśnił wiceminister.

Najpierw szczepionkę dostaną najstarsi, potem coraz młodsi w tej najwyższej grupie wiekowej - dodał Kraska.

Do rejestracji należy zgłaszać się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, żeby zachować kolejność roczników szczepień.

Przed każdym szczepieniem będzie konsultacja lekarska i kwalifikacja, czy danego dnia można będzie daną osobę zaszczepić - powiedział wiceminister. Przypomniał, że przeciwwskazań do szczepienia w zasadzie nie ma, może nią być ewentualnie ostra infekcja - gdy mamy wysoką gorączkę, złe samopoczucie.

Jak dodał, szczepione będą również te osoby, które już przeszły zachorowanie na Covid, bo tarcza ochronna po podaniu szczepionki jest większa i dłużej się utrzymuje, niż ta po wyjściu z choroby.

W ocenie Kraski do tych szczepień dojedzie w styczniu-lutym, ale początek szczepień tej grupy nie do końca zależy od rządu, czy ministerstwa zdrowia, tylko od dostaw szczepionek.

Aleksander Główczewski, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH