
Spodziewamy się, że w krótkim czasie apteki będą gotowe do szczepień, ale oczywiście nie wszystkie. Niektóre nie są lokalowo przygotowane do tego, żeby szczepić na dużą skalę - mówi dr Mikołaj Konstanty.
Zainteresowanie stworzeniem punktów szczepień w aptekach jest bardo duże – powiedział Gość „Rozmowy poranka” w Radiu eM dr Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.
- Spodziewamy się dużego zaangażowania aptek i to się dzieje. Myśmy się tego spodziewali. I rzeczywiście 9 tys. farmaceutów w Polsce przeszkoliło się do wykonywania szczepień i w tej chwili przygotowujemy apteki, aby temu wyzwaniu podołać - dodał szef śląskiej ORA.
Przypomniał, że od kilku dni apteki mogą składać w oddziałach NFZ wnioski o kontrakt na świadczenia szczepień przeciw covid-19 i przygotowują lokale do spełnienia funkcji, które są w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.
- Możemy się spodziewać, że w krótkim czasie apteki będą gotowe do szczepień, ale oczywiście nie wszystkie, dlatego, że apteki nie są lokalowo przygotowane do tego, żeby szczepić na dużą skalę - dodał dr Konstanty.
- Zdajemy sobie sprawę, że część z 12 tys. aptek nie jest fizycznie w stanie przyjąć pacjentów na szczepienie, tym bardziej, że "uchem igielnym" jest liczba farmaceutów w Polsce. Ona nadal nie jest duża - na aptekę nie przypada nawet dwóch farmaceutów.
Zaś szczepienia w aptekach to nowy obowiązek, duże wyzwanie i mu podoła, ale z drugiej strony, jeśli farmaceuta codziennie ma poświęcać godzinę, dwie lub trzy na szczepienia, to w tym czasie nie będzie wykonywał innych obowiązków - zauważył prezes śląskiej izby aptekarskiej.
Z drugiej strony, dla aptek kontrakt z NFZ w zakresie wykonywania szczepień będzie finansowym wsparciem w sytuacji, kiedy marże na leki są bardzo niskie, powodując, że apteki stają się nierentowne i ich liczba się zmniejsza.
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej zwrócił też uwagę, że tylko niespełna 6% światowej populacji zostało zaszczepione przeciwko COVID-19, a to powoduje, że wirus może nadal mutować i cała akcja szczepień w krajach europejskich może zostać obrócona wniwecz.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych