Szczepienie na covid nieletniego tylko ze zgodą opiekuna

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   12-05-2021, 11:02

Szczepienie na covid nieletniego tylko ze zgodą opiekuna Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiada decyzję w sprawie szczepień nastolatków (fot. screen)

Rząd jest "bardzo blisko" podjęcia decyzji w sprawie objęcia szczepieniami przeciw COVID-19 również nastolatków powyżej 16. roku życia.

W przypadku szczepień osób niepełnoletnich konieczna będzie zgoda ich opiekunów - poinformował 12 maja minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że decyzja w sprawie umożliwienia szczepień nastolatków zostanie wkrótce podjęta.

Samo szczepienie już bez obecności opiekuna

Minister Niedzielski w Radiu Plus powiedział, że rząd jest "bardzo blisko" podjęcia decyzji w sprawie objęcia szczepieniami przeciw COVID-19 również nastolatków powyżej 16. roku życia.

- Jesteśmy po konsultacjach z Radą Medyczną. Mamy tu oczywiste wsparcie ze strony charakterystyki produktu leczniczego, gdzie jest zawarta taka możliwość dopuszczenia szczepienia szesnastolatków - powiedział.

Zwrócił uwagę, że analizowane były również kwestie formalne związane ze szczepieniem nastolatków. Minister poinformował, że w przypadku szczepień osób niepełnoletnich konieczna będzie zgoda ich opiekunów. - Natomiast już samo szczepienie może być wykonane chyba bez obecności opiekuna - dodał.

Część obecnie zarejestrowanych i dopuszczonych w Polsce szczepionek umożliwia szczepienie osób powyżej 16 roku życia.

W USA szczepią już 12. latków

Z kolei szczepienia nastolatków od 12 roku życia są już możliwe w USA. 10 maja amerykańska FDA wydała zezwolenie na szczepienie preparatem dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Zezwolenie dotyczy szczepionki Pfizer. Dwie dawki szczepionki Pfizer byłyby podawane nastolatkom w takim samym schemacie jak dorosłym, czyli w odstępie trzech tygodni.

Na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o rozpoczęciu oceny wniosku o rozszerzenie stosowania preparatu BioNTech-Pfizer przeciwko COVID-19 na młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat.

Decyzja ma być ogłoszona w czerwcu.

Pfizer zapowiedział, że badania kliniczne z użyciem szczepionki przeciwko COVID-19 będą obejmowały coraz młodsze dzieci.

Również inni producenci prowadzą badania dotyczące stosowania szczepionek u dzieci. Johnson & Johnson bada swoją jednodawkową szczepionkę dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Moderna rozpoczęła próby szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH