
Apteka typu B została zakwalifikowana przez NFZ jako Apteczny Punkt Szczepień. Wykonano niej 3 szczepienia, a za chwilę zadzwonił urzędnik: - Pan nie może szczepić, bo jest pan apteką typu B.
Farmaceuta odbył szkolenie z kwalifikowania do szczepień i ich wykonywania; placówka otrzymała od Funduszu zielone światło na stworzenie punktu szczepień, podpisała umowę na wywóz odpadów medycznych i zorganizowała miejsce do szczepień w sali ekspedycyjnej.
Do apteki trafiło na początek 25 dawek jednodawkowego preparatu. Na szczepienia zapisali się pacjenci. Farmaceucie udało się zaszczepić trzy osoby. Po czym odebrał telefon z NFZ.
- Usłyszałem od pani z NFZ: pan nie może szczepić, bo jest pan apteką typu B. Trzeba oddać szczepionki. Na nic zdały się tłumaczenia, że mam otwartą fiolkę i zmarnują się dawki. Mam oddać i koniec - relacjonuje farmaceuta dla Magazynu Aptekarskiego.
Punkty szczepień powstają w różnorakich miejscach. Zaszczepić się można przy okazji imprez plenerowych, w centrach handlowych, w muzeach, na targowiskach. Wystarczą prowizorycznie „gabinety” urządzone w namiotach. Można podjechać do punktu drive-thru i zaszczepić się przez okienko.
- A w czym gorsza jest moja apteka? Nie możemy szczepić, bo nie zapewniamy dostępu do leków recepturowych? Przecież zgodnie z rozporządzeniem szczepienia w aptekach mogą być prowadzone w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym lub izbie ekspedycyjnej. A takie pomieszczenia są w mojej aptece. Obecne przepisy dyskryminują wielu właścicieli aptek, którzy w niczym nie są gorsi od innych aptekarzy - nie kryje oburzenia farmaceuta.
To jawna dyskryminacja - uważa Marek Tomków, wiceprezes NRA i zapowiada interwencję w Ministerstwie Zdrowia. Pismo do resortu w tej sprawie wystosowała już Aptekarska Szkoła Zarządzania.
Apteki typu B różniły się od aptek A tym, że nie wykonywały leków recepturowych.Od 2002 roku wszystkie nowe apteki muszą posiadać recepturę apteczną. Apteki typu B miały pięć lat na dostosowanie się do tych przepisów. Jednak po upływie tego okresu zezwolono im na dalsze funkcjonowanie – do czasu cofnięcia lub wygaśnięcia zezwolenia.
W czerwcu o dyskwalifikacji przez NFZ z programu szczepień części aptek napisał portal mgrfarm. Dziennikarze otrzymali komentarz do tej sprawy od Ministerstwa Zdrowia, które potwierdziło informację:
– Apteka, aby móc wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 musi spełniać wymogi określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki. Te wymogi spełniają w całości wyłączenie apteki typu A – napisała wówczas portalowi Justyna Maletka z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Więcej: https://aptekarski.com/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych