
W lutym br. Novavax złożył do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw covid-19. Jednym z producentów tego preparatu ma być spółka Mabion.
Szczepionka firmy Novavax jest kolejną szczepionką przeciw COVID-19, która ma szanse uzyskać rekomendację EMA na dopuszczenie do obrotu w UE - poinformował w lutym br. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
4 marca br. podczas konferencji prasowej przekazano informacje o umowie między spółką Mabion z firmą Novavax w sprawie transferu technologii produkcji kandydata na szczepionkę przeciw koronawirusowi.
Produkcja w Konstantynowie Łódzkim
Mabion zawarł z Novavax umowę ramową 3 marca 2021 roku. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku polska spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki.
W przypadku pozytywnego zakończenia testów, obie spółki podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.
Pieniądze na inwestycję w wysokości 40 zł przekazał Polski Fundusz Rozwoju.
Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, wytwarzanie szczepionki będzie odbywać się w fabryce firmy pod Łodzią. Spółka posiada Kompleks Naukowo-Przemysłowy Biotechnologii Medycznej w Konstantynowie Łódzkim.
Co wiadomo o szczepionce
Szczepionka firmy Novavax o roboczej nazwie NVX-CoV2373 jest szczepionką białkową, która wykorzystuje nową technologię rekombinacji białka S koronawirusa SARS-CoV-2.
Szczepionka zawiera również nanocząstki stabilizujące PS80 oraz adiuwant- substancję wzmacniającą odpowiedź immunologiczną na szczepionkę. Zastosowano opatentowany adiuwant Matrix-M oparty na saponinie.
28 stycznia 2021 roku firma Novavax przedstawiła informacje na temat pierwszych okresowych wynikach badania klinicznego 3 fazy prowadzonego w Wielkiej Brytanii, gdzie skuteczność wynosiła 89,3% (56 przypadków COVID-19 w grupie placebo vs. 6 przypadków w grupie zaszczepionej).
Uczestnicy badania byli w wieku 18-84 lata, w tym ponad 27% było w wieku powyżej 65 lat, a wielu uczestników badania miało również choroby towarzyszące. Badanie prowadzono na obszarach wysokiej transmisji nowych wariantów wirusa.
Podobnie optymistyczne są również wstępne wyniki badań (faza 2b) prowadzone w Afryce Południowej. Badania 3 fazy, łącznie w grupie 30 tys. osób, prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych