Szczepionka Pfizera będzie najlepiej sprzedającym się lekiem 2021?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pharma Compass   25-05-2021, 08:18

Szczepionka Pfizera będzie najlepiej sprzedającym się lekiem 2021? Pandemia nieco namieszała w zestawieniu największych firm farmaceutycznych Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Wydaje się prawdopodobne, że szczepionka Pfizera stanie się najlepiej sprzedającym się produktem pod względem sprzedaży w 2021 roku, a amerykański koncern wróci na podium.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy pięć największych firm farmaceutycznych okupowało podium bez zmian, pandemia wprowadziła w 2020 roku pewne modyfikacje. Analizę przygotował serwis Pharma Compass.

Przejęcie firmy Allergan przez AbbVie pomogło jej wejść na listę pierwszej piątki, podczas gdy firmy takie jak Pfizer i Merck znalazły się poza podium.

Sytuację uratowały nowe leki

Lista światowych firm farmaceutycznych TOP 5 pod względem sprzedaży w 2020 roku była pełna niespodzianek. Podczas gdy szwajcarski Roche zajął pierwsze miejsce w rankingu globalnych firm farmaceutycznych pod względem sprzedaży leków (z globalnymi przychodami w wysokości 49,6 mld dolarów), odnotował również spadek sprzedaży o 8%, co było częściowo wynikiem umocnienia się franka szwajcarskiego wobec większości walut podczas pandemii.

Konkurencja ze strony leków biopodobnych i pandemia Covid-19 miała negatywny wpływ na sprzedaż produktów farmaceutycznych Roche w 2020 roku. Zaobserwowano jednak silny wzrost sprzedaży nowo wprowadzonych leków, takich jak Tecentriq, Hemlibra, Ocrevus, Perjeta i Kadcyla, co pomogło zrównoważyć wpływ konkurencji ze strony leków biopodobnych.

Miliard dolarów ze sprzedaży Zolgensmy

Na drugim miejscu znalazł się szwajcarski producent leków Novartis, którego globalna sprzedaż (48,7 mld dolarów) była nieznacznie niższa niż Roche. W przeciwieństwie do konkurenta z pierwszego miejsca, sprzedaż leków Novartis wzrosła o 4 procent, napędzana przez lek kardiologiczny Entresto, który odnotował 44-procentowy wzrost przychodów.

O ile sprzedaż leków onkologicznych Novartis i leków biopodobnych firmy Sandoz (część generyczna koncernu) również odnotowały wzrosty sprzedaży, to epidemia negatywnie wpłynęła na popyt, w szczególności działów okulistycznego i dermatologicznego firmy oraz sprzedaży detalicznej Sandoz.

W tym roku również terapia genowa Zolgensma firmy Novartis, najdroższy lek na świecie, osiągnęła sprzedaż prawie 1 miliarda dolarów.

Dobra sprzedaż dzięki ochronie patentowej

Ponieważ funt brytyjski znacznie się umocnił w stosunku do dolara amerykańskiego, firma GlaxoSmithKline Plc (GSK) odnotowała 3-procentowy wzrost sprzedaży w przeliczeniu na dolary - 47,27 mld, co pozwoliło jej zająć trzecie miejsce w rankingu.

Dobre wyniki sprzedaży w kluczowych obszarach w zakresie HIV, chorób układu oddechowego czy onkologii zrównoważyły ​​zakłócenia spowodowane przez Covid-19. Dział produktów konsumenckich i leków bez recepty GSK odnotował sprzedaż na poziomie ponad 10 miliardów funtów (13,91 miliarda dolarów).

Firma AbbVie odnotowała światowe przychody w wysokości 45,8 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 38 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Obejmowało to 10,3 mld dolarów przychodów z przejęcia Allergan, wzrost portfela immunologicznego oraz nadal bardzo dobrą sprzedaż Humiry w USA, a także wzrost przychodów ze sprzedaży leków Imbruvica i Venclexta.

Humira, najlepiej sprzedający się lek firmy od 2012 roku, nadal odnotowuje dobrą sprzedaż w USA (19,83 mld dolarów, co stanowi wzrost o 3,5% w porównaniu z 2019 rokiem). Jednak globalna sprzedaż leku Humira spadła o 13,6% z powodu konkurencji ze strony leków biopodobnych. W USA wzrasta, ponieważ Humira jest chroniona przed konkurencją biopodobną do 2023 roku.

To będzie najlepiej sprzedający się lek na świecie?

Dział farmaceutyczny J&J osiągnął dobre wyniki, ponieważ jego sprzedaż farmaceutyczna wzrosła o 8% do 45,6 mld dolarów i przyniosła więcej niż łączna sprzedaż pozostałych dwóch jednostek - produktów konsumenckich i wyrobów medycznych. Ten wzrost sprzedaży zawdzięcza m.in. lekom Imbruvica i Stelara, które należały do ​​10 najlepszych leków pod względem sprzedaży w 2020 roku.

Eksperci spodziewają się wysokich przychodów J&J w 2021 roku, z uwagi na jednodawkową szczepionkę przeciw Covid-19.

Lek onkologiczny Keytruda firmy Merck nadal zyskiwał na sile, odnotowując wzrost sprzedaży o 30%. Keytruda osiągnęła sprzedaż przekraczającą 14,4 miliarda dolarów, co stanowi prawie jedną trzecią z 43 miliardów dolarów przychodów firmy. W ocenie ekspertów jest tylko kwestią czasu, kiedy Keytruda stanie się najlepiej sprzedającym się lekiem na świecie.

Lek będzie musiał stawić czoła konkurencji generycznej 

Firma Bristol Myers Squibb (BMS) odnotowała światowe przychody w wysokości 42,5 mld dolarów w 2020 roku. Produkty BMS - Revlimid i Eliquis odnotowały w zeszłym roku znaczny wzrost i pod względem sprzedaży podążały za Humirą i Keytrudą.

Eliquis, który jest również promowany przez firmę Pfizer w niektórych regionach, osiągnął łączną sprzedaż w wysokości 14,1 miliarda dolarów, podczas gdy Revlimid odnotował ponad 12 miliardów dolarów sprzedaży. Revlimid, który BMS przejął dzięki przejęciu Celgene, będzie musiał stawić czoła konkurencji generycznej po marcu 2022 roku.

Z kolei mimo że sprzedaż leku Opdivo spadła o 3% w porównaniu z 2019 rokiem, nadal jest wśród najlepiej sprzedających się leków w 2020 r. (7,9 mld dolarów).

Firma Sanofi odnotowała sprzedaż netto w wysokości ok. 43,6 mld dolarów w 2020 roku, która wzrosła o 3,3%, mimo że sprzedaż niektórych z jej flagowych produktów spadła z powodu konkurencji leków generycznych i biopodobnych. Dobre wyniki firmy Dupixent, szczepionek i jej globalnej jednostki biznesowej zajmującej się opieką specjalistyczną, z nawiązką zrównoważyły ​​niższą sprzedaż.

Przewidywania: będzie powrót lidera rankingu

W przypadku Gilead, produkty takie jak Biktarvy w leczeniu HIV odnotowały wzrost o ponad 50 procent do ponad 6 miliardów dolarów. Jednak najwiekszy skok odnotował remdesivir (Veklury) zarejestrowany w leczeniu covid-19, który wskoczył niemal z punktu zerowego w 2019 roku do 2,81 mld dolarów sprzedaży w 2020 roku.

W tym roku, gdy szczepionki Covid firm Pfizer, Moderna, J&J i AstraZeneca są wprowadzane na rynek w większej liczbie krajów na całym świecie, oczekuje się, że przyniosą one znaczący wkład w przychody tym firmom. Na przykład firma Pfizer niedawno ogłosiła, że ​​spodziewa się 26 mld dolarów przychodów ze sprzedaży swojej szczepionki w 2021 roku. Podobnie Moderna podała, że ​​spodziewa się 19,2 mld dolarów sprzedaży szczepionki Covid-19 w tym roku.

Wydaje się prawdopodobne, że szczepionka Pfizera stanie się najlepiej sprzedającym się produktem pod względem sprzedaży w 2021 roku, a amerykański producent leków wróci do pierwszej piątki światowych firm farmaceutycznych według wyników sprzedaży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH