Szczepionki p/ COVID-19 firmy Pfizer nie kupimy w aptece. Sanofi zapowiada, że jej produkt będzie dostępny w aptekach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-11-2020, 08:01

Szczepionki p/ COVID-19 firmy Pfizer nie kupimy w aptece. Sanofi zapowiada, że jej produkt będzie dostępny w aptekach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionki na koronawirusa na pewno nie będzie można kupić w aptece - podkreślił w TVP Info wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Według niego należy się spodziewać, że szczepionka na samym początku na pewno będzie bardzo kosztowna.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował 9 listopada, że szczepionka na Covid-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. 11 listopada Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer; spotkanie było poświęcone współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.

- Szczepionki na pewno nie będzie można kupić w aptece - podkreślił 13 listopada w TVP Info prof. Gut. Jak dodał, szczepionka będzie na samym początku dystrybucji "na pewno bardzo kosztowna". Wskazał, że wpłyną na to między innymi bardzo wymagające warunki, w których będzie musiała być przechowywana.

- W przeciwieństwie do szczepionki opracowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką firmę BioNTech, która jest obecnie w czołówce, jeśli chodzi o skuteczność, ale wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze (-70 stopni Celsjusza), nasza szczepionka będzie jak szczepionka przeciw grypie, można ją umieścić w lodówce - powiedział z kolei w stacji CNews prezes Sanofi, France Olivier Bogillot.

- Nie będziemy mieli tego problemu (dotyczącego przechowywania), to będzie korzystne dla niektórych krajów - zauważył.

Kto pierwszy, ten sprzeda drożej
Włodzimierz Gut podkreślił, że w tej chwili na trzecim etapie przygotowania (testy na dziesiątkach tysięcy ludzi) znajduje się aż 12 szczepionek o różnym stopniu zaawansowania technologicznego i różnych mechanizmach działania. Według profesora zapowiedziana 9 listopada szczepionka firmy Pfizer jest najbardziej nowatorska i skomplikowana technologicznie. Jego zdaniem, pojawienie się na rynku kolejnych szczepionek obniży ich cenę i ułatwi do nich dostęp.

Profesor Gut opisał również etapy rozwoju szczepionek, które muszą przejść wszystkie preparaty, które zostaną dopuszczone do obrotu. Na pierwszym etapie szczepionka testowana jest na zwierzętach i pojedynczych ludziach, w celu sprawdzenia, czy preparat nie jest szkodliwy.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH