
Szczepionki na koronawirusa na pewno nie będzie można kupić w aptece - podkreślił w TVP Info wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Według niego należy się spodziewać, że szczepionka na samym początku na pewno będzie bardzo kosztowna.
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował 9 listopada, że szczepionka na Covid-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. 11 listopada Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer; spotkanie było poświęcone współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.
- Szczepionki na pewno nie będzie można kupić w aptece - podkreślił 13 listopada w TVP Info prof. Gut. Jak dodał, szczepionka będzie na samym początku dystrybucji "na pewno bardzo kosztowna". Wskazał, że wpłyną na to między innymi bardzo wymagające warunki, w których będzie musiała być przechowywana.
- W przeciwieństwie do szczepionki opracowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką firmę BioNTech, która jest obecnie w czołówce, jeśli chodzi o skuteczność, ale wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze (-70 stopni Celsjusza), nasza szczepionka będzie jak szczepionka przeciw grypie, można ją umieścić w lodówce - powiedział z kolei w stacji CNews prezes Sanofi, France Olivier Bogillot.
- Nie będziemy mieli tego problemu (dotyczącego przechowywania), to będzie korzystne dla niektórych krajów - zauważył.
Kto pierwszy, ten sprzeda drożej
Włodzimierz Gut podkreślił, że w tej chwili na trzecim etapie przygotowania (testy na dziesiątkach tysięcy ludzi) znajduje się aż 12 szczepionek o różnym stopniu zaawansowania technologicznego i różnych mechanizmach działania. Według profesora zapowiedziana 9 listopada szczepionka firmy Pfizer jest najbardziej nowatorska i skomplikowana technologicznie. Jego zdaniem, pojawienie się na rynku kolejnych szczepionek obniży ich cenę i ułatwi do nich dostęp.
Profesor Gut opisał również etapy rozwoju szczepionek, które muszą przejść wszystkie preparaty, które zostaną dopuszczone do obrotu. Na pierwszym etapie szczepionka testowana jest na zwierzętach i pojedynczych ludziach, w celu sprawdzenia, czy preparat nie jest szkodliwy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych