Szef ARM: szczepionki Moderny trafią 25 stycznia do szpitali węzłowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-01-2021, 13:32

Szef ARM: szczepionki Moderny trafią 25 stycznia do szpitali węzłowych Chcemy, żeby pula cotygodniowych szczepień populacyjnych oscylowała w okolicy 180-200 tysięcy - zadeklarował szef ARM (fot. Pixabay)

Szczepionki Moderny trafią 25 stycznia do szpitali węzłowych - od przyszłego tygodnia ruszy nowy etap szczepień, szczepienia populacyjne - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Przedstawił też plany dystrybucji drugiej dawki szczepionek.

- W przyszłym tygodniu rozpoczynamy zupełnie nowy etap, jeśli chodzi o szczepienia, rozpoczynamy szczepienia populacyjne - poinformował prezes ARM podczas konferencji prasowej w KPRM.

Zwrócił uwagę, że będzie to duże wyzwanie dla dystrybucji szczepionek, gdyż do tej pory były one wysyłane do około sześciuset szpitali, a "w przyszłym tygodniu, właściwie w ten weekend, rozpoczyna się dystrybucja szczepionek do ponad 5 tysięcy punktów".

- Planujemy te dostawy zrealizować do poniedziałku rano, tak, aby punkty szczepień mogły rozpocząć szczepienia w poniedziałek i kontynuować je przez kolejne 5 dni - zaznaczył.

Dodał, że w tej chwili również priorytetem jest szczepienie drugą dawką. - Dlatego od początku powtarzaliśmy, że ważne jest zachowywanie dawek na ponowne wyszczepienia, aby właśnie był komfort, że osoby, które będą na to czekać, na pewno to dostaną - przypomniał.

Jak zapewniał, "dzisiaj możemy to potwierdzić, że to jest jeden z kluczowych składników tych wydań szczepionek, których mamy ciągle mniej, niż byśmy chcieli, natomiast właśnie na tę drugą szczepionki mamy zagwarantowane".

Opisując skalę tego przedsięwzięcia Kuczmierowski wskazał, że "w tym tygodniu, na 277 tysięcy szczepionek, które rozwieźliśmy, 52 tysiące to były szczepionki na drugą dawkę".

- W przyszłym tygodniu na 430 tys. szczepionek, które trafią do punktów szczepień, szczepionek na drugą dawkę jest 152 tys. Natomiast na kolejny tydzień, który już również zaczynamy przygotowywać, to w samej drugiej dawce szczepionek będzie ponad 300 tysięcy, dokładnie 308 tysiecy - poinformował.

Prezes ARM wyjaśniał, że w ten sposób skala szczepień "będzie rosła" i "stąd są również ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę miejsc do zapisu w punktach szczepień". - Dlatego ograniczyliśmy do 30 osób możliwość (szczepienia) na pojedynczy punkt - tłumaczył.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH