Szef białostockiej ORA prosi prezydenta o akceptację „AdA”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA w Białymstoku/rynekaptek.pl   16-05-2017, 09:35

Szef białostockiej ORA prosi prezydenta o akceptację „AdA” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku – Jarosław Mateuszuk, w imieniu podlaskich farmaceutów wystosował list do Prezydenta z prośbą o poparcie ustawy „Apteka dla aptekarza”.

Jak wskazał w liście prezes białostockiej OIA, „apteka powinna wreszcie zająć należne jej miejsce w polskim systemie ochrony zdrowia, a nie pełnić rolę placówki handlowej podporządkowanej głównie maksymalizacji zysku”.

Dalej: „To farmaceuta musi zacząć decydować, co pacjentowi jest niezbędne, a nie „koordynator” w sieci aptek, osoba przeważnie bez wykształcenia farmaceutycznego, a często w doświadczeniu zawodowym w handlu jogurtami czy kosmetykami”.

Zdaniem prezesa Mateuszuka, „bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, to nic innego jak najszerszy dostęp do efektywnej i racjonalnej farmakologii, takiej która zagwarantuje pacjentom dostęp do niezbędnych im leków we wszystkich aptekach, w cenach, na które polski rząd ma decydujący wpływ”.

W jego ocenie, „zaproponowane obecne przepisy wprowadzają pewne „status quo” na rynku aptecznym w Polsce, na którym i tak udział podmiotów sieciowych w obrocie jest na poziomie 60 procent."

Prezes ORA w Białymstoku zaznaczył, że liczba aptek sieciowych z pewnością wzrośnie, a upadek placówek indywidualnych będzie zjawiskiem nieodwracalnym.

List prezesa ORA w Białymstoku do Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH