
Bezpłatne szkolenia dla farmaceutów uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciw COVID-19 już się rozpoczęły. Pierwsi farmaceuci będą mogli szczepić w kwietniu.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem planujemy, iż grupy zawodowe takie jak: fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni, po odpowiednim przeszkoleniu, będą już w kwietniu uprawnione do przeprowadzania szczepień.
Warunkiem jest ukończenie szkolenia.
- Po przedmiotowym przeszkoleniu będą stanowić oni nowe zasoby kadrowe uprawnione do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19 i będą mogli wspierać punkty szczepień - poinformował resort zdrowia.
Plan szkolenia
50 tys. pracowników medycznych zostanie przeszkolonych z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19 - tyle osób zgłosiło chęć w akcji.
Szkolenia koordynuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Plan kursu w załączniku.
Kurs uprawniający do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej - przypomina w komunikacie Naczelna Izba Aptekarska.
W części teoretycznej umówione zostaną kwestie medyczne (dotyczące m.in.: wskazania i przeciwwskazania do szczepień, wstępny wywiad) oraz techniczne, związane z prawidłową dokumentacją usługi. Ta część kursu będzie trwała 2 dni i zostanie przeprowadzona w formie online na platformie internetowej CMKP: https://med-learning.cmkp.edu.pl/
Każdy z uczestników otrzyma od CMKP na swój adres pocztowy dwie wiadomości e-mail zawierające:
-login i hasło do platformy
-informację o terminie rozpoczęcia kursu, teście oraz dane do wparcia technicznego Działu e-Learningu CMKP.
Terminy części teoretycznej kursu:
15-16.03.2021
18-19.03.2021
22-23.03.2021
25-26.03.2021
29-30.03.2021
01-02.04.2021
Dostęp do kursu uczestnicy otrzymają odpowiednio:
- w piątek – dla kursów rozpoczynających się w poniedziałek
- w środę – dla kursów rozpoczynających się w czwartek
- w dniu rozpoczęcia kursu od godz. 10.00 – dostęp do materiałów kursu (video-wykładów, prezentacji, testu)
O zaliczeniu tego etapu zdecyduje pozytywny wynik testu końcowego, który umożliwi udział w części praktycznej szkolenia.
Część praktyczna szkolenia odbędzie się w centrach symulacji medycznej uniwersytetów medycznych oraz CMKP, a jej celem będzie m.in.: rozwinięcie praktycznych umiejętności wykonywania szczepień oraz zapoznanie się z procedurami pierwszej pomocy. Ta część również zostanie zakończona zaliczeniem.
Certyfikacja szkolenia
Po pozytywnym zaliczeniu dwóch części kursu, każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zakresie wykonywania szczepień przeciw COVID-19.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych