Szpital wyciąga pomocną dłoń

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pultuszczak.pl/ rynekaptek.pl   13-09-2017, 11:07

Szpital wyciąga pomocną dłoń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celem rozwiązania problemu w postaci braku dyżurów aptek w godzinach od 23:00 do 7:00 na terenie miasta i powiatu pułtuskiego, dyrektor Szpitala Powiatowego Gajda Med podjął decyzję o zabezpieczaniu w leki ratujące zdrowie i życie w tych godzinach przez placówkę.

W Pułtusku, podobnie jak wi wielu miejscach w Polsce, istnieje problem nocnych dyżurów aptek. Z inicjatywą rozwiązania problemu dostępności do leków w sytuacjach faktycznie zagrażających życiu lub zdrowiu, wystąpił Robert Gajda, dyrektor szpitala.

Jak wynika z analizy wydawanych recept przez lekarzy Nocnej Pomocy Lekarskiej (NPL) w tych godzinach tj. od 23:00 do 7:00, wypisywanie takich recept z koniecznością natychmiastowego przyjęcia leku jest niemiernie rzadkie i ogranicza się do kilku recept w miesiącu.

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjent z reguły pozostaje w Szpitalu, a jeśli może wrócić do domu pierwszą dawkę leku otrzymuje w Izbie Przyjęć (IP).

- Od 1 września 2017 roku do czasu, kiedy któraś z 14 aptek z terenu Pułtuska nie rozpocznie dyżurów w w/w godzinach, każdy pacjent zaopatrzony przez lekarza NPL czy IP w sytuacji konieczności otrzymania natychmiastowo leku otrzyma jego pierwszą dawkę w Izbie Przyjęć - dodaje Gajda.

- Warunkiem tego będzie zalecenie wydane przez lekarz dyżurnego IP czy NPL na podstawie wypisanej przez niego recepty. Nie będziemy realizować recept z zewnątrz czy podawać ilości leków większych niż konieczna dawka zlecona przez lekarza, którą pacjent musi przyjąć miedzy 23:00, a 7:00. Pacjenci przyjęci przed 23:00 i po 7:00 zobowiązani będą realizować recepty w otwartych w tym czasie aptekach - opisuje, jak będzie działać ten system.

- Podejmuję tą decyzję w trosce o faktycznie potrzebujących pacjentów mając świadomość, że naraża nas ona na duże koszty, ponieważ NFZ nie będzie refundował tych leków, a opakowanie po otwarciu często nie będzie mogło być wykorzystane do końca. W przypadku, kiedy leku nie będzie na IP, pacjent zostanie skierowany do dyżurującej apteki, będącej w porozumieniu ze Szpitalem - dodaje.

Apteka będzie pełniła dyżur „pod telefonem” i będzie otwarta wyłącznie po telefonie lekarza wypisującego taką receptę pełniącego dyżur w Szpitalu (NPL lub IP). Lek w aptece będzie zrealizowany wyłącznie w minimalnej dawce koniecznej do zażycia przed 7:00. Takie obostrzenia mają na celu korzystanie z tego rozwiązania przez pacjentów wyłącznie w sytuacjach wyżej opisanych. Szpital nie może i nie będzie świadczył usług „zapominalskim i spóźnialskim” czy turystom, którzy „obudzili się” po 23:00 i stwierdzili, że właśnie im się skończyły leki.

Więcej: http://pultuszczak.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH