Szpitale będą rozliczać się w ramach ryczałtu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   01-06-2017, 09:06

Szpitale będą rozliczać się w ramach ryczałtu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Istotą ryczałtu jest to, w odróżnieniu od systemu obecnego, że łączy w swoisty jeden „worek” rozliczenie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego. O przesuwaniu zasobów będzie decydował zarząd placówki - wyjaśnia zasadę działania w ramach sieci szpitali wiceminister Piotr Gryza.

W ten sposób przedstawiciel resortu na stołecznej konferencji „Sieć szpitali, koordynowana ochrona zdrowia, jakość: wyzwania dla Warszawy” (31 maja) zwrócił uwagę, że znacznie wzrośnie rola dyrektora szpitala czy szefa zarządu podmiotu, który jest właścicielem danej jednostki.

- Nie będzie mógł co prawda zrezygnować ze świadczeń, które obecnie wykonuje, a które wchodzą w zakres systemu zabezpieczenia, bo umowa zostanie z nim rozwiązana. Natomiast może te zakresy przesuwać - wyjaśniał.

Jak podkreślał, to zupełna zmiana w stosunku do rozliczania produktowego z określeniem kwoty zobowiązań oraz wartości umów.

- Jednorodne Grupy Pacjentów jako sposób rozliczeń zostaną jednak zachowane. W przypadku ryczałtu jako sposób sprawozdawania, a w przypadku świadczeń odrębnie finansowanych jako sposób rozliczania – przypominał.

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego im. ks. J. Popiełuszki SP ZOZ w Warszawie przyznała, że takie zarządzanie budżetem i przesuwanie środków to bardzo wygodna sytuacja. 

- Ale wyobrażam sobie, że w takim razie dyrektor będzie zarządzał tak, żeby świadczeń, które są lepiej wyceniane, robić jak najwięcej, a unikać co do zasady tych, które są słabo wycenione. Jaki to będzie miało wpływ na kontraktowanie, przedłużanie umów? - zastanawiała się w dyskusji.

Bardziej interesowała ją jednak kwestia finansowania. Szpital Bielański po wejściu w życie nowego systemu od 1 października będzie szpitalem III stopnia podstawowego zabezpieczenia szpitalnego.

Finansowe wyliczenia
- Jak wstępnie wyliczyliśmy, w ramach ryczałtu otrzymamy 63 proc. środków, w ramach odrębnego finansowania - 33 proc., resztę z konkursów ofert. Budżet placówki w IV kwartale bez uwzględnienia wskaźnika dynamiki, który nie jest jeszcze znany, będzie o 500 tys. mniejszy od tego we wcześniejszych kwartałach - podaje dyrektor.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH