Szpitale będą rozliczać się w ramach ryczałtu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   01-06-2017, 09:06

Szpitale będą rozliczać się w ramach ryczałtu Jednorodne Grupy Pacjentów jako sposób rozliczeń zostaną jednak zachowane - mówi wiceminister zdrowia

Istotą ryczałtu jest to, w odróżnieniu od systemu obecnego, że łączy w swoisty jeden „worek” rozliczenie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego. O przesuwaniu zasobów będzie decydował zarząd placówki - wyjaśnia zasadę działania w ramach sieci szpitali wiceminister Piotr Gryza.

Po co ta zmiana?
Podsumowując: po co ta cała zmiana systemowa? Obecny system zakupu świadczeń odbywa się w drodze konkursów. Konkurs nie ma więc wymiaru tylko rynkowego, ma wymiar merytoryczny, wreszcie jest zdefiniowany według określonych kryteriów

- I tak się składa że te kryteria mogą prowadzić do błędnych ocen w wyłanianiu wykonawców świadczeń - przekonuje wiceminister Gryza. Z tego względu państwo przeprowadza pewną regulację, ponieważ jest konieczne wskazanie placówek, które są niezbędne dla bezpieczeństwa pacjentów.

Idea jest też taka, żeby odejść od produktowego spojrzenia na system i uporządkować rynek. - Trzeba podjąć próbę przesunięcia pewnych profili wysokospecjalistycznych do szpitali wieloprofilowych. Chodzi o to, żeby nie wszyscy wszystko realizowali. Trzeba optymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych - ocenia.

Dlatego - jak wyjaśniał wiceminister - w zakresie lecznictwa szpitalnego ze względu na znaczenie dostępu do świadczeń, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, wyznacza się obszar szczególnej regulacji. Gwarantuje się dostęp do środków publicznych na określonych zasadach. Natomiast w pozostałych zakresach funkcjonuje rynek jak do tej pory.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH