Szpitale w sieci: trudno im wyliczyć sobie ryczałt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   09-08-2017, 08:41

Szpitale w sieci: trudno im wyliczyć sobie ryczałt Rzecz w tym, że przy wyliczaniu ryczałtu dla danej placówki NFZ bierze pod uwagę wykonanie procedur z roku 2015, a nie kontrakt z tego roku

Ok. 93 proc. z 33 mld zł przeznaczonych na lecznictwo szpitalne trafi do placówek w formie ryczałtowej. Ryczałt jest tylko częścią przychodu szpitala sieciowego: o finansowaniu niektórych zakresów zdecydują tradycyjne postępowania konkursowe.

Trudne wyliczenia
Z kolei dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, który znalazł się w I poziomie zabezpieczenia w województwie śląskim, podkreśla, że jeśli chodzi o algorytm, ciężko się na dzisiaj określić.

- Słyszałam, że są szpitale, które były w stanie sobie ryczałt wyliczyć, ale z moich rozmów z innymi dyrektorami wynika, że oni też nie są w stanie wydzielić, wyodrębnić wszystkich części składowych algorytmu. Wymaga to potężnej pracy - zaznacza Barbara Szubert.

- Dlatego nie przymierzyliśmy się do pełnego obliczenia zgodnie z algorytmem. Oczywiście porównaliśmy wartość kontraktu za 2015: ostatni kwartał do ostatniego kwartału br. i akurat w przypadku mojego szpitala nie wyjdziemy na tym najlepiej. Na kilku oddziałach na tym niestety stracimy - informuje dyrektor.

Barbara Szubert wyjaśnia, że chodzi oczywiście o podstawową kwestię nadwykonań, a także losowych wypadków.

- Być może na nowym algorytmie stracimy nawet do 5 proc. budżetu. Natomiast jak ostatecznie  będzie to wyglądało, trudno na razie stwierdzić - ocenia dyrektor szpitala w Lublińcu.

Kto skorzysta?
Niektórzy  mogą jednak na nowych zasadach finansowania wyjść całkiem dobrze. - Jeżeli nie mają np. procedur, których punktacja została drastycznie obniżona w ubiegłym roku, a dotyczy to naprawdę tylko kardiologii i chirurgii naczyń - wskazuje z-ca dyrektora Lucyna Stanuch z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Wtedy zapewne opłaci im się włączenie do ryczałtu nadwykonań z 2015 roku. Krzysztof Żochowski z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Garwolinie (I poziom zabezpieczenia z województwa mazowieckiego) przypominał w mediach, że budżet placówki, który uzyska po wprowadzeniu sieci szpitali, będzie opisywał zarówno to, co szpital miał w kontrakcie, jak i faktycznie wykonane nadwykonania, niezależnie czy zostały one zapłacone.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH