Szpitale zabezpieczają podanie drugiej dawki. Odwołują podanie pierwszej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-01-2021, 08:21

Szpitale zabezpieczają podanie drugiej dawki. Odwołują podanie pierwszej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

18 stycznia do kraju przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. Nie wszystkie szpitale węzłowe, które miały rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu, otrzymały produkt. W konsekwencji w niektórych placówkach wstrzymano szczepienia pierwszą dawką.

Na harmonogram szczepień w Polsce wpłynęły decyzje firmy Pfizer - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Podał, że 18 stycznia do kraju przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy. - W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczy tych szczepionek - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Zapowiedział, że szczepienia seniorów 70+ zaczną się planowo 25 stycznia. Dodał, że nieco wydłuży się natomiast czas szczepień grupy 0.

Zapewnił, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie.

Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw, zamiast 330 tys. osób z grupy "0", do której należy m.in. personel medyczny, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu "będziemy mogli zaszczepić ok. 130 tys."

- Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy "0" zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu - powiedział Dworczyk.

18 stycznia po południu szef KPRM informował, że do godz. 14 pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 zaszczepionych zostało w całym kraju 475 264 pacjentów. Dworczyk przekazał też, że do tego czasu było 1,470 mln zgłoszeń gotowości do zaszczepienia się. Udało się już uruchomić rejestrację terminów na szczepienia w ponad 5,5 tys. punktach.

Z raportu szczepień przeciwko COVID-19 na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/ wynika, że u 133 zaszczepionych wystąpiły niepożądane odczyny, zutylizowano 1428 dawek.

18 stycznia w Krakowie na dostawę oczekiwał Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, który tego samego dnia i kolejnego planował ponownie zaszczepić 75 osób. Dostawa nie przyszła.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH