Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. A co z dyżurami aptek?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: TT, NFZ   27-05-2021, 12:01

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. A co z dyżurami aptek? TPK działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon (fot. LJ)

Do zabezpieczenia pacjentów w porze nocnej i świątecznej niezbędna jest również reforma dyżurów aptek. Problem, którego od 30 lat nie udało się nikomu rozwiązać - skomentował TPK Marcin Repelewicz.

- Oddajemy do Państwa dyspozycji Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, która poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych pozwoli uzyskać poradę medyczną. W razie potrzeby można uzyskać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. To I etap reformy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej - informował o nowej propozycji dla pacjentów minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Polega to na tym, że dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 – pacjent ma otrzymać niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta.

Jak to działa?

Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni POZ. Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, "porad medycznych udzielają profesjonalni medycy – pielęgniarki lub położne oraz lekarze".

Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach: angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Połączenie jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona tylko dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

TPK działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon.

Co z reformą dyżurów aptek?

Komentujący wpis ministra zdrowia na Twitterze dopytywali jednak, co z dotychczasową Nocną i Świąteczną Opieką Medyczną: straciła kontrakty? Czy odcięło jej telefony? Jak się ma jedno do drugiego?

Swoje uwagi zamieścili też farmaceuci.

Łukasz Pietrzak zauważył, że w ramach tej reformy można także przyspieszyć wprowadzenie recepty kontynuowanej w aptekach.

Z kolei szef Dolnośląskiej Rady Aptekarskie, Marcin Repelewicz, przypomniał nierozwiązany problem dyżurów aptek w nocy:

- Panie Ministrze, do zabezpieczenia pacjentów w porze nocnej i świątecznej niezbędna jest również reforma dyżurów aptek. Problem, którego od 30 lat nie udało się nikomu rozwiązać. Wierzę, że znajdzie on w końcu swój finał jako kompleksowe rozwiązanie w systemie ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH