Tempo szczepień p/ COVID-19. Jak wypada Polska na tle innych państw?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   13-01-2021, 10:14

Tempo szczepień p/ COVID-19. Jak wypada Polska na tle innych państw? Z zestawienia wynika, że jednak Niemcy wyprzedzają nas pod względem podanych dawek (fot. ourworldingdata.org)

Średnie tempo szczepień w Polsce podobne jest do tego w Niemczech. Jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień - mówi szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. Sprawdziliśmy.

Dworczyk w Polskim Radiu 24 przypomniał, że 12 stycznia w Polsce przekroczona zostało liczba 300 tys. zaszczepionych osób. Dodał, że średnie tempo szczepień w Polsce podobne jest do tego w Niemczech. - Jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień - powiedział szef KPRM.

Jak podkreślił, w tym tygodniu zaszczepi się 250 tys. osób, w zeszłym tygodniu było to 150 tys., a dwa tygodnie temu - 50 tys. osób. - Więc widać, że ten proces narasta, ma jeszcze bardzo duży potencjał; jak tylko pojawią się szczepionki to będzie gwałtownie przyśpieszać proces szczepienia - zapewnił minister.

Serwis ourworldindata.org prowadzi globalne monitorowanie danych dotyczących szczepień przeciwko COVID-19. Można sprawdzić te dane państwo po państwie, można też zaznaczyć te, które chcemy porównać. Na potrzeby tego porównania wybraliśmy kilka państw (stan na 12 stycznia; Wielka Brytania, Niemcy, Portugalia - wg stanu na 11 stycznia).

Okazuje się, że niekwestionowanym liderem jest Wielka Brytania. Ten kraj jest też pierwszym w Europie, gdzie te szczepienia zaczęły się najwcześniej. Na 100 osób liczba podanych dawek przekroczyła 4. Tempo szczepień jest też spore we Włoszech i Hiszpanii.

Z zestawienia wynika, że jednak Niemcy wyprzedzają nas pod względem podanych dawek.

Niechlubnym przykładem jest Francja, gdzie istnieje duży opór mieszkańców przeciwko szczepieniom.

Autorzy aplikacji zastrzegają, że dane pokazują łączną liczbę podanych dawek szczepionki na 100 osób w całej populacji. Jest to liczone jako pojedyncza dawka i może nie równać się całkowitej liczbie zaszczepionych osób (chodzi o opcję podania drugiej dawki przypominającej).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH