Ten europejski kraj zaczyna szczepienia chińskim preparatem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-02-2021, 18:02

Ten europejski kraj zaczyna szczepienia chińskim preparatem Węgry zakontraktowały zakup szczepionek z państw zachodnich, ale też z Rosji i Chin Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Prezydent Węgier osobiście preferuje preparat Sinopharmu, gdyż - jak wyjaśnił - koronawirus najdłużej występuje w Chinach, wobec czego Chińczycy prawdopodobnie wiedzą najwięcej na jego temat.

Lekarze domowi na Węgrzech już dostali chińskie szczepionki przeciw koronawirusowi wyprodukowane przez firmę Sinopharm – poinformowała 24 lutego naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller na konferencji prasowej online.

- Dzisiaj do naszych lekarzy domowych dotarły już - do niektórych nawet wczoraj - chińskie szczepionki Sinopharmu - powiedziała Cecilia Mueller.

Podkreśliła, że każdy gabinet otrzymuje średnio dawki wystarczające do zaszczepienia 50-55 osób. - Teraz już na pewno może szczepić każdy lekarz domowy - zaznaczyła.

Wcześniej premier Viktor Orban oświadczył w nagraniu na Facebooku, że 24 lutego jest ważnym dniem, bo na Węgrzech zaczynają się szczepienia chińskim preparatem Sinopharmu.

Premier wcześniej mówił, że osobiście preferuje właśnie ten preparat, gdyż - jak wyjaśnił - koronawirus najdłużej występuje w Chinach, wobec czego Chińczycy prawdopodobnie wiedzą najwięcej na jego temat.

Pierwsza partia chińskich szczepionek w ilości 550 tys. dawek dotarła na Węgry 16 lutego.

Węgry podpisały umowę na dostarczenie 19,7 mln dawek szczepionki z krajów zachodnich, ale ze względu na powolność dostaw rząd zawarł także umowę z Rosją na zakup rosyjskich szczepionek Sputnik V w liczbie wystarczającej do zaszczepienia miliona osób oraz z Chinami na dostawę chińskiej szczepionki w liczbie wystarczającej dla 2,5 mln osób.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd co najmniej jedną dawką ponad 471 tys. osób (na niecałe 10 mln mieszkańców).

Od kilku tygodni ponownie rośnie na Węgrzech liczba dziennych zakażeń i zgonów na Covid-19. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 2855 nowych infekcji koronawirusem i zmarło 102 chorych na Covid-19. Znów rośnie także liczba osób wymagających pomocy respiratora przy oddychaniu - jest ich obecnie ponad 400.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH