Test na COVID-19 od lekarza POZ. Także w ramach teleporady

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: CEZ/ rynekaptek.pl   09-09-2020, 11:35

Test na COVID-19 od lekarza POZ. Także w ramach teleporady Po wystawieniu zlecenia, pacjent będzie mógł udać się do dowolnego punktu mobilnego w celu pobrania wymazu (fot. Pixabay)

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą już zlecać swoim pacjentom test na obecność koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl. To element realizacji nowej strategii walki z pandemią COVID-19, ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia.

W bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl została udostępniona funkcjonalność do wystawiania zleceń przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej na wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem. Testy mogą być zlecane osobom z objawami koronawirusa stwierdzonymi po wywiadzie w trakcie teleporady lub badaniu fizykalnym pacjenta.

Po wystawieniu zlecenia, pacjent będzie mógł udać się do dowolnego punktu mobilnego w celu pobrania wymazu. Lokalizację mobilnych punktów pobrań wymazu ("drive-thru") można znaleźć w serwisie www.pacjent.gov.pl, w artykule „Test w mobilnym punkcie pobrań”.

Wynik badania będzie następnie dostępny dla zlecającego lekarza w aplikacji gabinet.gov.pl, a dla pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta, dostępnym w serwisie www.pacjent.gov.pl.

Na kanale YouTube Centrum e-Zdrowia udostępniony został film instruktażowy, który pokazuje, jak krok po kroku wystawić zlecenie na test.

Uruchomienie w aplikacji gabinet.gov.pl możliwości zlecania testów na koronawirusa jest jednym z elementów realizacji nowej strategii walki z COVID-19(Otworzy się w nowej karcie), przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Ma ona m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich, w związku z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH