
Izraelski koncern farmaceutyczny Teva, który w styczniu 2009 roku stał się nowym właścicielem Plivy Kraków, zakończył integrację obu firm.
Zatrudnienie w Krakowie zredukowano o 26 proc. W krakowskiej fabryce pracuje dziś około 600 osób. Koncern nie planuje w najbliższym czasie kolejnych zwolnień. W całej grupie w Polsce pracuje dziś około 1000 osób. Po połączeniu polski rynek stał się dla koncernu Teva jednym z sześciu głównych rynków w Europie – informuej portal parkiet.com.
Teva przeniosła produkcję form sterylnych do fabryki na Węgrzech. W Krakowie został wydział wytwarzający formy suche (np. tabletki), formy musujące (w tym witaminę C) i syropy. Około 60 proc. tej produkcji trafia dziś na rynki zagraniczne, głównie do Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Inaczej jest w drugiej fabryce Tevy w Kutnie, która koncentruje się na produkcji na rynek polski. Do krajowych hurtowni trafia 80–90 proc. wytwarzanych tam farmaceutyków.
Teva po przejęciu Barr jest trzecią na polskim rynku firmą produkującą leki generyczne, czyli tańsze odpowiedniki oryginalnych preparatów. Nie wiadomo jeszcze, czy wystartuje do prywatyzacji Polfy Warszawa.
W 2010 roku w segmencie leków na receptę Teva chce wprowadzić dwa nowe preparaty na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, trzy leki kardiologiczne i kilka produktów w zupełnie nowych segmentach.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych