To nie jest fanaberia farmaceuty, ale wymóg NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   31-03-2017, 14:53

To nie jest fanaberia farmaceuty, ale wymóg NFZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Monopol na wypisywanie leków bezpłatnych dla seniorów mają lekarze rodzinni. Wyróżnienie to czy dyskryminacja? – pyta dr Stanisław Sierko i wymienia liczne mankamenty w służbie zdrowia, które wymagają korekty.

- Przyjrzyjmy się problemom związanym ze stosowaniem leków. Zacznijmy od lekarzy. Okazuje się, że nie wystarczy posiadanie dyplomu lekarza, prawa wykonywania zawodu i polskiego obywatelstwa, by mieć prawo do wypisywania recept na leki refundowane. Na to musimy uzyskać zgodę NFZ. Dlaczego? Lekarz emeryt, bez zgody NFZ, nie może wypisać recepty sobie i członkom rodziny – wskazuje dr Sierko (emerytowany specjalista chirurgii ogólnej, były konsultant wojewódzki ds. chirurgii) na łamach Gazety Lekarskiej.

Jego zdaniem, po wprowadzeniu programu bezpłatnych leków 75+, monopol na wypisywanie recept na te preparaty uzyskali lekarze rodzinni: - Wyróżnienie to czy dyskryminacja? W zasadzie regulacje te można uważać za porządkowanie systemu gospodarki lekami i wzmocnienie pozycji lekarza rodzinnego - pisze doktor i dodaje:

- Co obowiązująca gospodarka lekami oferuje pacjentowi? Ubezpieczony chory uzyskał pewność, że lekarz rodzinny wypisze receptę na potrzebne leki. Musi tylko stawić się w gabinecie lekarskim. Tylko zwykle albo nie obowiązuje system uzgadniania terminu wizyty, albo nie ma kto odebrać telefonu. Więc demokratycznie – przychodzi, zajmuje miejsce jako ostatni w kolejce i czeka.

Stwierdza: - Zmorą pacjentów jest także uzyskanie recepty z jakimś nieistotnym błędem wychwyconym przez farmaceutę. Fakt ten zmusza do powtórzenia wizyty w celu dokonania korekty. To nie jest fanaberia farmaceuty – on nie ma prawa postawienia brakującego przecinka, za to bowiem grożą wysokie kary pieniężne nakładane przez NFZ - czytamy.

Więcej: http://gazetalekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH