Tomasz Hermanowski: motywacja jest dźwignią jakości w opiece medycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   10-01-2011, 16:31

Tomasz Hermanowski: motywacja jest dźwignią jakości w opiece medycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest koordynatorem projektu badawczego InterQuality, który pozwoli stworzyć model finansowania opieki medycznej, minimalizujący marnowanie zasobów z powodu nieefektywnego zarządzania.

- W Polsce liczba konsultacji lekarskich, łóżek szpitalnych, hospitalizacji na jednego pacjenta, jest znacznie wyższa niż w Europie Zachodniej, mimo że odsetek osób starszych jest tam wyższy. - To świadczy o nadużywaniu świadczeń. To z kolei skutkuje tym, że nie ma pieniędzy na nowe leki, co jest szkodliwe dla całego systemu i jakości opieki – uważa prof. Tomasz Hermanowski, kierownik projektu InterQuality.

Chodzi o brak niewydajności szpitali i nieefektywne wykorzystanie czasu profesjonalistów medycznych. Szczególnie dużo do zrobienia jest w polityce lekowej - ponad połowa leków jest przepisywanych, wydawanych, sprzedawanych lub stosowanych niewłaściwie.

To nie jest tylko problem regionalny. Raport Światowej Organizacji Handlu ogłoszony 22 listopada 2010 roku stwierdza, że miliard ludzi w skali całego globu nie może sobie pozwolić na żadne usługi opieki zdrowotnej, płacenie za te usługi wpędza w nędzę przeszło 100 mln ludzi rocznie, a jednocześnie od 20-40 proc. wydatków jest marnotrawionych.

Jak zatem szacować wydatki i jak opisać relacje między zleceniodawcą usług medycznych i świadczeniodawcami, biorąc pod uwagę uwarunkowania instytucjonalne poszczególnych państw, by były również pomocne decydentom przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu w różnych obszarach opieki zdrowotnej?

Projekt Interquality
- W Unii Europejskiej było prowadzonych sporo badań dotyczących jakości opieki zdrowotnej, ale wszystkie te projekty mają istotną wadę: badają poszczególne podgrupy pacjentów, np. szpitalnych, ambulatoryjnych, pomijając wzajemne zależności, które wpływają na jakość i koszt opieki zdrowotnej – stwierdza prof. Hermanowski.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH