
Warszawski Uniwersytet Medyczny jest koordynatorem projektu badawczego InterQuality, który pozwoli stworzyć model finansowania opieki medycznej, minimalizujący marnowanie zasobów z powodu nieefektywnego zarządzania.
- W Polsce liczba konsultacji lekarskich, łóżek szpitalnych, hospitalizacji na jednego pacjenta, jest znacznie wyższa niż w Europie Zachodniej, mimo że odsetek osób starszych jest tam wyższy. - To świadczy o nadużywaniu świadczeń. To z kolei skutkuje tym, że nie ma pieniędzy na nowe leki, co jest szkodliwe dla całego systemu i jakości opieki – uważa prof. Tomasz Hermanowski, kierownik projektu InterQuality.
Chodzi o brak niewydajności szpitali i nieefektywne wykorzystanie czasu profesjonalistów medycznych. Szczególnie dużo do zrobienia jest w polityce lekowej - ponad połowa leków jest przepisywanych, wydawanych, sprzedawanych lub stosowanych niewłaściwie.
To nie jest tylko problem regionalny. Raport Światowej Organizacji Handlu ogłoszony 22 listopada 2010 roku stwierdza, że miliard ludzi w skali całego globu nie może sobie pozwolić na żadne usługi opieki zdrowotnej, płacenie za te usługi wpędza w nędzę przeszło 100 mln ludzi rocznie, a jednocześnie od 20-40 proc. wydatków jest marnotrawionych.
Jak zatem szacować wydatki i jak opisać relacje między zleceniodawcą usług medycznych i świadczeniodawcami, biorąc pod uwagę uwarunkowania instytucjonalne poszczególnych państw, by były również pomocne decydentom przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu w różnych obszarach opieki zdrowotnej?
Projekt Interquality
- W Unii Europejskiej było prowadzonych sporo badań dotyczących jakości opieki zdrowotnej, ale wszystkie te projekty mają istotną wadę: badają poszczególne podgrupy pacjentów, np. szpitalnych, ambulatoryjnych, pomijając wzajemne zależności, które wpływają na jakość i koszt opieki zdrowotnej – stwierdza prof. Hermanowski.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych