Warszawski Uniwersytet Medyczny jest koordynatorem projektu badawczego InterQuality, który pozwoli stworzyć model finansowania opieki medycznej, minimalizujący marnowanie zasobów z powodu nieefektywnego zarządzania.
Jego zdaniem, brak jest kompleksowej, wielowymiarowej analizy, a zatem także nowoczesnych modeli finansowania, które zapobiegałyby nadmiernej eksploatacji zasobów, np. ograniczając hazard moralny i jednocześnie nie pogarszając równości dostępu do świadczeń.
Skutkiem tych wszystkich projektów jest coraz większa ilość wskaźników jakości opieki zdrowotnej - obecnie jest ok. 400. Taka mnogość powoduje trudności metodologiczne. - Trudno jest porównywać te wskaźniki opracowane dla różnych jednostek chorobowych, np. w celu kontraktowania świadczeń i dokonania podziału środków finansowych dostępnych na opiekę zdrowotną.
Dlatego zespół prof. Hermanowskiego przygotował projekt InterQuality – finansowanie jakości w opiece zdrowotnej, sfinansowany ze środków 7 Programu Ramowego UE. Zadaniem projektu będzie zbadanie wpływu modeli finansowania na jakość efektywność i równość dostępu do trzech podstawowych sfer: opieki ambulatoryjnej, szpitalnej i farmaceutycznej oraz opracowanie praktycznych modeli finansowania.
- Początkowo chcieliśmy się skupić na programach leczenia jednostek chorobowych, ale mają one jedną wadę – nie ma chorych, którzy cierpią tylko na jedną chorobę, np. cukrzycę. Zazwyczaj jest kilka chorób przewlekłych które trzeba leczyć jednocześnie. Dlatego potrzebna jest zintegrowana opieka zdrowotna i pomysł, jak ją sfinansować. Na razie bowiem systemy modulacyjne nie zachęcają do integracji, wręcz przeciwnie, zachęcają do przerzucania kosztów np. z opieki podstawowej na szpitalną.
Nie równać do średniej
W powstałym projekcie podstawową rzeczą jest motywacja. Prof. Hermanowski wyjaśnia dlaczego: - Istnieje zasadnicza różnica w podejściu do roli systemów motywacyjnych w złożonych systemach społeczno-gospodarczych pomiędzy zwolennikami tzw. inżynierii społecznej a ekonomistami.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych