Tomasz Hermanowski: motywacja jest dźwignią jakości w opiece medycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   10-01-2011, 16:31

Tomasz Hermanowski: motywacja jest dźwignią jakości w opiece medycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest koordynatorem projektu badawczego InterQuality, który pozwoli stworzyć model finansowania opieki medycznej, minimalizujący marnowanie zasobów z powodu nieefektywnego zarządzania.


Jego zdaniem, brak jest kompleksowej, wielowymiarowej analizy, a zatem także nowoczesnych modeli finansowania, które zapobiegałyby nadmiernej eksploatacji zasobów, np. ograniczając hazard moralny i jednocześnie nie pogarszając równości dostępu do świadczeń.

Skutkiem tych wszystkich projektów jest coraz większa ilość wskaźników jakości opieki zdrowotnej - obecnie jest ok. 400. Taka mnogość powoduje trudności metodologiczne. - Trudno jest porównywać te wskaźniki opracowane dla różnych jednostek chorobowych, np. w celu kontraktowania świadczeń i dokonania podziału środków finansowych dostępnych na opiekę zdrowotną.

Dlatego zespół prof. Hermanowskiego przygotował projekt InterQuality – finansowanie jakości w opiece zdrowotnej, sfinansowany ze środków 7 Programu Ramowego UE. Zadaniem projektu będzie zbadanie wpływu modeli finansowania na jakość efektywność i równość dostępu do trzech podstawowych sfer: opieki ambulatoryjnej, szpitalnej i farmaceutycznej oraz opracowanie praktycznych modeli finansowania.

- Początkowo chcieliśmy się skupić na programach leczenia jednostek chorobowych, ale mają one jedną wadę – nie ma chorych, którzy cierpią tylko na jedną chorobę, np. cukrzycę. Zazwyczaj jest kilka chorób przewlekłych które trzeba leczyć jednocześnie. Dlatego potrzebna jest zintegrowana opieka zdrowotna i pomysł, jak ją sfinansować. Na razie bowiem systemy modulacyjne nie zachęcają do integracji, wręcz przeciwnie, zachęcają do przerzucania kosztów np. z opieki podstawowej na szpitalną.

Nie równać do średniej
W powstałym projekcie podstawową rzeczą jest motywacja. Prof. Hermanowski wyjaśnia dlaczego: - Istnieje zasadnicza różnica w podejściu do roli systemów motywacyjnych w złożonych systemach społeczno-gospodarczych pomiędzy zwolennikami tzw. inżynierii społecznej a ekonomistami.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH