
Drugie czytanie projektu o terapii ratunkowej i tzw. antykoncepcji awaryjnej na pewno odbędzie się na kolejnym posiedzeniu - poinformował PAP wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).
Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zaplanowane było na czwartek (20 kwietnia), jednak marszałek podjął decyzję o skreśleniu tego punktu z porządku obrad bieżącego posiedzenia Sejmu.
Latos w rozmowie z PAP powiedział, że Sejm zajmie się projektem o terapii ratunkowej i tzw. antykoncepcji awaryjnej na kolejnym posiedzeniu.
Przypomniał, że w środę (19 kwietnia) na posiedzeniu komisji zdrowia dyskutowano, czy zaproponowane w projekcie przepisy dotyczące refundacji leków są dobrze sformułowane i zapewniają transparentność.
- Ponieważ pojawiły się tego typu wątpliwości, zapadła - w moim przekonaniu słuszna - decyzja, żeby dać sobie jeszcze dwa tygodnie na spokojne przyjrzenie się tym przepisom raz jeszcze, żeby nie było żadnych wątpliwości - powiedział.
Chodzi o zapis, zgodnie z którym po dniu wejścia w życie projektowanej ustawy decyzje w sprawie refundacji leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego będą wydawane na czas określony - do 5 lat (obecnie mogą one być wydawane na 2, 3 lub 5 lat).
W środę propozycję tę krytykowali przedstawiciele firm farmaceutycznych. Oceniali, że to "rozchwiewa i zupełnie destabilizuje proces decyzji refundacyjnych". Proponowali m.in., by do projektu wprowadzić minimalny okres obowiązywania decyzji refundacyjnych.
Wiceminister zdrowia Zbigniew Król odpowiadał, że proponowany przepis jest oparty na dotychczasowych doświadczeniach i "na pewno nie powoduje krzywdy dla ministerstwa, ani dla państwa, ani dla budżetu". Resort zaznaczał też, że okres obowiązywania decyzji będzie przedmiotem negocjacji z Komisją Ekonomiczną.
Projekt zakłada wprowadzenie procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych w sytuacji, gdy u ciężko chorego pacjenta wyczerpano już wszystkie możliwe dostępne technologie medyczne finansowane ze środków publicznych, a zastosowanie nowej terapii jest uzasadnione i wynika ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych