Tomasz Latos: terapią ratunkową Sejm zajmie się na kolejnym posiedzeniu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-04-2017, 09:06

Tomasz Latos: terapią ratunkową Sejm zajmie się na kolejnym posiedzeniu Autorzy projektu chcą jeszcze raz przeanalizować przepisy dotyczące refundacji leków

Drugie czytanie projektu o terapii ratunkowej i tzw. antykoncepcji awaryjnej na pewno odbędzie się na kolejnym posiedzeniu - poinformował PAP wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

Minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest finansowany ze środków publicznych (ale jest dopuszczony do obrotu i dostępny na rynku). Zgoda będzie wydawana na trzy miesiące lub trzy cykle leczenia, przewidziano jednak uproszczone zasady finansowania kontynuacji terapii, jeśli jej skuteczność zostanie potwierdzona przez lekarza.

W projekcie zaproponowano też m.in. możliwość wydania decyzji o finansowaniu leków, które czasowo są niedostępne w Polsce, ale są sprowadzane z zagranicy w trybie importu docelowego. Ma to pozwolić na sfinansowanie terapii, gdy lek jest tymczasowo niedostępny w Polsce, mimo że ma ważne pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Projekt przewiduje również, że antykoncepcyjne pigułki "dzień po" będą sprzedawane jedynie na receptę. Wiceminister zwracał uwagę, że obecnie na receptę dostępne są wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne poza jednym preparatem antykoncepcji awaryjnej. Przypomniał, że receptę na lek może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH