Tradycja zobowiązuje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/portalapteczny.pl   10-06-2009, 11:27

Zapalony kibic, dr Paul Janssen, jeden z pierwszych swoich leków odkrył m.in. dzięki zjawisku zaobserwowanemu podczas... wyścigu kolarskiego

Założyciel firmy Janssen jest uznawany przez swoich krajan za jednego z największych Belgów wszech czasów. Odkrył ponad 80 leków. Jest jedynym naukowcem, którego pięć odkryć WHO wpisało na swoją listę leków podstawowych.

Jeden ze specyfików poleciał na Księżyc w apteczce kosmonautów z załogi Apollo. Odkryta w 1974 roku terakotowa armia cesarza Chin, którą zaatakował grzyb, została z sukcesem potraktowana środkami grzybobójczymi z firmy Janssena.
Zapalony kibic kolarstwa, dr Paul Janssen, właśnie w czasie wyścigu kolarskiego zaobserwował zjawisko, które przyczyniło się do odkrycia jednego z pierwszych "jego" leków.
Zauważył podobieństwo w symptomach występujących u kolarza, który przedawkował amfetaminę (jeszcze w latach 60. używanie narkotyku przez kolarzy było szeroko rozpowszechnione) oraz u osób cierpiących na schizofrenię paranoidalną.

Koledzy z Konga

<div style='display:inline'><a href='http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/'><img src='http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/80/2/2/2/?typkodu=img&keywords=' width='300' height='250' style='border-width:0' alt='' /></a></div>
/* */var URL=escape('http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/!uwi=1280;uhe=800;uce=1;param=7485/8708_1_?_'); document.write(''); document.write(' '); document.write(' '); document.write(' '); document.write(' '); document.write(' '); document.write(' '); document.write('');

Dzisiaj wiemy, że pod wpływem amfetaminy w mózgu uwalnia się duża ilość dopaminy, tak jak dzieje się w ostrej schizofrenii.
Dla Janssena oczywiste stało się, że szukając środka na zatrucie narkotykiem, doprowadzi do wynalezienia leku tłumiącego psychozy. Tak powstał haloperidol (1959 r.). Lek opracował w laboratoriach założonej przez siebie firmy Janssen Pharmaceutica we flandryjskim Beerse, gdzie do dzisiaj prowadzone są badania nad nowymi produktami.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH