Transfer technologii kreuje nowoczesne podejście do standardów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 12:38

Transfer technologii kreuje nowoczesne podejście do standardów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Istotne jest to, co udało się resortowi zdrowia: zjednoczyć obie branże. I generyczna, i innowacyjna mówią jednym głosem – podkreśla Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek, GSK Commercial.

- Jeszcze pół roku temu zastanawialiśmy się czy branża farmaceutyczna ma swoje miejsce na mapie gospodarczej Polski. Dzisiaj jest to oczywiste. Czas postawić sobie cel: przesunąć się z 21 pozycji na wyższą. Jest to możliwe dzięki współpracy resortów: zdrowia i rozwoju - mówił przedstawiciel GSK podczas sesji „Przemysł farmaceutyczny w Polsce” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (HCC, 9-10 marca).

7 mln tabletek, milion kapsułek dziennie
Ocenił, że planowany przez MZ projekt RTR można rozpatrywać z trzech płaszczyzn: korzyści dla innowacji, dla firm generycznych i w obszarze leków stosowanych w chorobach ultrarzadkich. Jego zdaniem, propozycja ma duże szanse powodzenia, bowiem zawarte w ustawie refundacyjnej założenia dotyczące innowacji oraz badań i rozwoju są kompatybilne z planem odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.

Przypomniał też, iż koncern GSK już dzisiaj wytwarza leki w Polce, np. antyretrowirusowe stosowane w terapii HIV/AIDS. – Z powodzeniem konkurujemy z innymi krajami. Zdarza się, że zagraniczny inwestor – mając do wyboru kilkadziesiąt rynków - wybiera Polskę. Wygrywamy z takimi potęgami, jak Wielka Brytania i to do naszego kraju przenoszone są transfery produkcyjne. Do roku 2019 zamierzamy zainwestować w Polsce ponad 200 mln zł, również w obszar leków HIV/AIDS.

Do tego dochodzi tworzenie miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem m.in. medycznym i informatycznym oraz kwestie podatkowe - rocznie GSK płaci ponad 250 mln zł podatków. Fabryka GSK w Poznaniu produkuje dziennie 7 mln tabletek, milion kapsułek. Dwie trzecie z tego trafia na eksport.

Konkurencyjne polskie fabryki
Podobnie w polski sektor farmaceutyczny inwestuje firma Servier. - W fabryce w Polsce zatrudniamy około 500 osób. Są to dobrze wykwalifikowani farmaceuci, inżynierowie, informatycy. Jako firma niezależna od warunków giełdowych, możemy przeznaczać duże kwoty na inwestycje – mówił Colm Murphy, dyrektor zakładu produkcyjnego Servier w Polsce.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH